Erytrodemia łuszczycowa – objawy, leczenie i zdjęcia

Jedną z najpoważniejszych form łuszczycy jest erytrodermia. W jej przebiegu a zaczerwienione obszary skóry szybko się powiększają, zajmując ponad 90% skóry. Rzut szybko rozwijającej się wysypki, która wywołuje intensywne swędzenie powinien zmusić do natychmiastowej wizyty u lekarza. W takich przypadkach ważne jest szybkie działanie, ponieważ erytrodermia łuszczycowa jest niebezpieczna, mogąc w krótkim czasie prowadzić do stanu zagrożenia życia. Erytrodermia - leczenie, objawy i przyczyny

Nazwa „erytrodermia” pochodzi od greckich słów „erythros”, oznaczających czerwień, oraz „derma”, czyli skóra. Nazwa nawiązuje do formy, w której objawia się ta odmiana łuszczycy – nadmiernie zaczerwienionych połaci skory.

Skóra przybiera kolor ognistej czerwieni, a łuszcząca się wysypka zajmuje skórę od czubka głowy, aż po końce palców. Mogą wywoływać swędzenie, ale nierzadko są także dotkliwie bolsne. Zaczerwienione obszary skóry pokryte są małymi pęcherzykami, które wypełniają się ropą.

Erytrodermia została opisana po raz pierwszy w 1968r. przez Von Hebrę, i odnosi się do zaczerwienienia skóry, które obejmuje >90% powierzchni ciała. Łuszczyca jest tylko jedną, ale jedną z częstszych jej przyczyn.

Pojawienie się erytrodermii w łuszczycy może być wywołane przez jej niewłaściwe leczenie. Już w 1989r. autorzy publikacji w Journal of the American Academy of Dermatology zwracali uwagę, iż może ona wystąpić u pacjentów, którzy stosowali sterydy doustnie, lub u których nadużywano sterydów w formie maści aplikowanych miejscowo.

Wiele innych przypadków jest również związanych ze stosowaniem leków nienależących do sterydów.

Erytrodermia łuszczycowa - objawy

Pierwsze objawy erytrodermi mogą się rozwijać stopniowo, ale nierzadko rozwój wysypki jest szybki. Taki przebieg nazywany jest „piorunującym”. Poza zmianami skórnymi opisanymi powyżej, jak podaje witryna WebMD, zwykle występują też objawy towarzyszące:

  • Ogólne złe samopoczucie/uczucie rozbicia
  • Gorączka z towarzyszącymi dreszczami
  • Ból stawów i ich obrzęk
  • Przyspieszone bicie serca

Eksperci z Mayo Clinic zastrzegają, że w leczeniu erytrodermii łuszczycowej konieczna jest interwencja medyczna, a wyleczenie wymaga przyjmowania doustnych leków, stosowania specjalistycznych opatrunków na skórę, oraz działających przeciwzapalnie leków sterydowych.

Nierzadko w przebiegu erytrodermii łuszczycowej pojawiają się komplikacje, związane z nadkażeniem zmian skórnych przez bakterie. Infekcja może prowadzić do rozwoju sepsy, mogącej mieć śmiertelny skutek, ostrzegają autorzy publikacji w Dermatologic Clinics.

Leczenie erytrodermii w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

Terapia pacjenta z erytrodermią jest wyzwaniem dla lekarzy. Jak podają amerykańscy specjaliści, w zasadzie nie istnieją badania oraz dowody, za pomocą których można by było wyznaczyć standardy leczenia. Istnieje jednak wiele leków, które pozwalają na opanowanie zmian skórnych.

Wylicza się wśród nich jedną z pochodnych witaminy A – acitretynę, i metotreksat, oraz leki immunosupresyjne (cyklosporynę) i biologiczne (np. infliksymab).

Dwa pierwsze mają wolniejsze działanie od leków o silniejszym wpływie na układ odpornościowy, niemniej specjaliści są zgodni, iż powinny one stanowić leczenie z wyboru. Często jednak wyleczenie zapewnia dopiero połączenie leków o różnym mechanizmie działania.

Zdjęcia pacjentów

Należy sobie zdawać sprawę, iż erytrodermia łuszczycowa jest bardzo groźnym schorzeniem. Jej przebieg może być tragiczny w skutkach, pomimo wdrożenia najbardziej nowoczesnych metod terapeutycznych.

W każdym przypadku nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, i zasięgnąć profesjonalnej pomocy nim pojawią się zagrażające życiu powikłania.

Pacjent nr 1 - przykład erytrodemii łuszczycowej na klatce piersiowej

Pacjent nr 2 - przykład erytrodemii łuszczycowej na klatce piersiowej

Pacjent nr 3 - przykład erytrodemii łuszczycowej na klatce piersiowej

Pacjent nr 4 - przykład erytrodemii łuszczycowej na klatce piersiowej

źródło: https://www.visualdx.com

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12