Łuszczyca stóp - przyczyny, objawy, leczenie

Kiedy zmiany łuszczycowe pojawiają się na dłoniach lub stopach, to znak że należy się udać do lekarza tak szybko, jak to tylko możliwe. Mimo, iż stanowią one łącznie zaledwie 2% powierzchni ciała, ich zajęcie może mieć bardzo duży wpływ na liczne obszary życia. Pojawiające się w tych obszarach plamy bywają bolesne, co może utrudniać wykonywanie pracy a nawet codziennych czynności. Dlatego łuszczyca stóp, mimo iż nieprawidłowo pojmowana jest często jako schorzenie natury czysto estetycznej, dla chorych stanowi nierzadko poważny problem. Łuszczyca stóp - przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny łuszczycy stóp

Niemal 1/3 pacjentów dotkniętych łuszczycą doświadcza powstawania zmian w okolicy stóp. Niestety przyczyny pojawiania się łuszczycy nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, iż w dużej mierze odpowiedzialne są za nią geny, które kodują różne białka, np. antygen HLA-Cw6. Choroba średnio objawia się dopiero w 28 roku życia, i niekoniecznie w rodzinie, w której uprzednio występowała.

Liczne czynniki związane z naszym otoczeniem oraz stylem życia – jak nadmierny stres, spożywanie dużych ilości alkoholu, życie w zimnym klimacie mogą stanowić „czynnik spustowy”. Nierzadko może nim być również stosowanie niektórych leków, w tym litu (używanego w psychiatrii), czy często przepisywane przez kardiologów beta-blokery, podają naukowcy w Environmental Factoris in Skin Diseases. Mimo iż łuszczyca stóp i dłoni zajmuje stosunkowo niewielki obszar skóry, jej przejawy bywają trudne do ukrycia.

Ponadto pacjenci z łuszczycą stóp częściej doświadczają dolegliwości bólowych z powodu pękania i krwawienia skóry, a ich nastrój jest wyraźnie gorszy, niż chorych, u których zajęte są inne obszary skóry, piszą lekarza na łamach Journal of the America Adacemy of Dermatology.

Jak objawia się łuszczyca na stopach?

Łuszczyca na stopach przybiera podobny kształt jak łuszczyca innych obszarów ciała. Dodatkowo może obejmować paznokcie, powodując zmianę ich barwy, oraz zniekształcenie.

Na skórze stóp zajętej przez zmiany zapalne może dochodzić do:

  • łuszczenia się skóry i jej przesuszenia,
  • nadmiernego rogowacenia,
  • zaczerwienienia oraz opuchlizny,
  • bolesnych pęknięć,
  • powstawania pęcherzy oraz krost.

Skóra stóp może być nadmiernie swędząca, a paznokcie pokryte wgłębieniami, przypominającymi strukturę naparstka. Pękanie podeszwy stóp oraz opuchlizna może utrudniać normalne poruszanie, ponieważ nacisk na stopę wywołuje ból.

Sposoby leczenia

Łuszczyca stóp może być leczona za pomocą odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Ich zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego, zmiękczenie naskórka i jego nawilżenie, a także przyspieszenie gojenia się zmian. Często konieczne okazuje się jednak zasotsowanie leków sterydowych, a w przypadkach bardzo trudnych zastosowanie znajdują leki biologiczne.

Warto zaznaczyć, iż wystąpienie zmian na skórze stóp może niekoniecznie wiązać się z łuszczycą. Może się okazać, że za zaczerwienienia oraz zgrubienia odpowiada infekcja grzybicza, co określane jest jako „stopa atlety”. Dla osoby bez praktyki te choroby mogą wydawać się bardzo podobne.

Łuszczyca jako choroba autoimmunologiczna nie jest zaraźliwa, w odróżnieniu od grzybicy stóp.  Dlatego jeśli zauważasz zmiany skórne na stopach – radzimy aby skontaktować się ze specjalistą, który pomoże postawić odpowiednie rozpoznanie, oraz wdrożyć leczenie odpowiednie dla Twojego przypadku.

Zdjęcia łuszczycy stóp

Łuszczyca stóp - zdjęcie nr 1

Łuszczyca stóp - zdjęcie nr 2

źródło: http://www.pcds.org.uk

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł

UMÓW SIĘ! >>