Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry na tle autoagresji. Jej pierwsze przejawy mogą wystąpić w każdym wieku, a objawy mogą mieć różnorodne nasilenie. Łuszczyca u dzieci i niemowląt występuje jednak rzadko. Tylko 1 na 10 pacjentów ma jej pierwsze przejawy przed 10 rokiem życia. Niemniej opieka i pielęgnacja skóry dziecka lub niemowlęcia z łuszczycą może stanowić niemałe wyzwanie dla jego opiekunów.
Mimo iż ciągle dochodzi do nowych odkryć dotyczących funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz przyczyn powstawania licznych zaburzeń, ciężko jest wskazać jeden powód powstawania zmian łuszczycowych. W populacji ogólnej łuszczyca występuje średnio u 1 na 50 osób, a w Polsce jest to około miliona pacjentów. W wielu przypadkach, łuszczyca występuje rodzinnie, co oznacza, że za jej powstanie odpowiadają m.in. geny.
Prestiżowe czasopismo naukowe Nature wśród nich wymienia gen, który koduje antygen HLA-Cw6, którego wykrywanie może być częścią diagnostyki tej choroby skóry. Jednak takich genów jest o wiele więcej. Niedawno, w 2016r. naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie wskazali kolejny z nich – TREX2. Gen ten odpowiada za zachowanie równowagi biologicznej skóry, a u pacjentów z łuszczycą jest nadmiernie aktywny.
Wiadomo jednak, iż choroba nie ujawnia się u wszystkich osób noszących geny związane z wyższym ryzykiem, natomiast nieraz występuje również u tych osób, u których wydają się one nieobecne. Dlatego przyczyny łuszczycy prawdopodobnie związane są również z czynnikami związanymi ze środowiskiem. Geny, jak potwierdza duże badanie przeprowadzone na bliźniętach mogą stanowić wytłumaczenie w najwyżej ¾ przypadków, piszą eksperci w The British Journal of Dermatology.
Łuszczyca nie jest chorobą, którą można wyleczyć. Jednak łuszczyca u dzieci i niemowląt nie musi być wyrokiem na całe życie. Odpowiednie leczenie pozwala ją opanować, a nawet całkowicie pozbyć się zmian skórnych. Właściwe postępowanie ma duży wpływ na samoocenę dziecka i jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego warto już od najmłodszych lat wyrabiać w nim odpowiednie nawyki, co pozwoli mu przejąć kontrolę nad łuszczycą.
Leczenie łuszczycy u najmłodszych pacjentów najczęściej polega na wdrożeniu odpowiednich sposobów pielęgnacji, przy użyciu dedykowanych dla osób z łuszczycą dermokosmetyków. Ich miejscowe stosowanie na podrażnioną skórę jest uważane za bezpieczniejsze niż stosowanie leków doustnych. W cięższych przypadkach może być jednak konieczna bardziej zdecydowana interwencja, jak fototerapia światłem UV. Należy dokładnie omówić te kwestie z lekarzem opiekującym się dzieckiem, aby wspólnie z nim rodzice mogli podjąć decyzję dotyczącą terapii dziecka.
Poza dbaniem o skórę, u dzieci z łuszczycą należy wyrabiać prawidłowe nawyki żywieniowe, i zachęcać do aktywnego stylu życia. Łuszczyca należy do chorób, w których przewlekły stan zapalny toczy się nie tylko w skórze, ale w całym organizmie. Ten czynnik może powodować przyspieszenie rozwoju miażdżycy, oraz wcześniejsze objawy choroby niedokrwiennej serca.
Rodzice powinni „upewnić się, że dziecko spożywa pełnowartościowe posiłki, wysypia się, ćwiczy, i robi wszystko co może, aby jak najlepiej zadbać o swój stan zdrowia”, mówi specjalista dermatologii dziecięcej Joan E. Tambiro na łamach WebMD. Dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna są równie ważne jak dbanie o skórę, chociaż skutki takiego postępowania mogą uwidocznić się dopiero po upływie wielu miesięcy, lub lat.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |