Łuszczyca u dzieci i niemowląt

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry na tle autoagresji. Jej pierwsze przejawy mogą wystąpić w każdym wieku, a objawy mogą mieć różnorodne nasilenie. Łuszczyca u dzieci i niemowląt występuje jednak rzadko. Tylko 1 na 10 pacjentów ma jej pierwsze przejawy przed 10 rokiem życia. Niemniej opieka i pielęgnacja skóry dziecka lub niemowlęcia z łuszczycą może stanowić niemałe wyzwanie dla jego opiekunów. Leczenie łuszczycy u dzieci i niemowląt

Przyczyny łuszczycy u niemowląt i dzieci

Mimo iż ciągle dochodzi do nowych odkryć dotyczących funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz przyczyn powstawania licznych zaburzeń, ciężko jest wskazać jeden powód powstawania zmian łuszczycowych. W populacji ogólnej łuszczyca występuje średnio u 1 na 50 osób, a w Polsce jest to około miliona pacjentów. W wielu przypadkach, łuszczyca występuje rodzinnie, co oznacza, że za jej powstanie odpowiadają m.in. geny.

Prestiżowe czasopismo naukowe Nature wśród nich wymienia gen, który koduje antygen HLA-Cw6, którego wykrywanie może być częścią diagnostyki tej choroby skóry. Jednak takich genów jest o wiele więcej. Niedawno, w 2016r. naukowcy z Uniwersytetu w Barcelonie wskazali kolejny z nich – TREX2. Gen ten odpowiada za zachowanie równowagi biologicznej skóry, a u pacjentów z łuszczycą jest nadmiernie aktywny.

Wiadomo jednak, iż choroba nie ujawnia się u wszystkich osób noszących geny związane z wyższym ryzykiem, natomiast nieraz występuje również u tych osób, u których wydają się one nieobecne. Dlatego przyczyny łuszczycy prawdopodobnie związane są również z czynnikami związanymi ze środowiskiem. Geny, jak potwierdza duże badanie przeprowadzone na bliźniętach mogą stanowić wytłumaczenie w najwyżej ¾ przypadków, piszą eksperci w The British Journal of Dermatology.

Pielęgnacja łuszczycowej skóry niemowląt i dzieci

Łuszczyca nie jest chorobą, którą można wyleczyć. Jednak łuszczyca u dzieci i niemowląt nie musi być wyrokiem na całe życie. Odpowiednie leczenie pozwala ją opanować, a nawet całkowicie pozbyć się zmian skórnych. Właściwe postępowanie ma duży wpływ na samoocenę dziecka i jego funkcjonowanie w społeczeństwie. Dlatego warto już od najmłodszych lat wyrabiać w nim odpowiednie nawyki, co pozwoli mu przejąć kontrolę nad łuszczycą.

Leczenie łuszczycy u najmłodszych pacjentów najczęściej polega na wdrożeniu odpowiednich sposobów pielęgnacji, przy użyciu dedykowanych dla osób z łuszczycą dermokosmetyków. Ich miejscowe stosowanie na podrażnioną skórę jest uważane za bezpieczniejsze niż stosowanie leków doustnych. W cięższych przypadkach może być jednak konieczna bardziej zdecydowana interwencja, jak fototerapia światłem UV. Należy dokładnie omówić te kwestie z lekarzem opiekującym się dzieckiem, aby wspólnie z nim rodzice mogli podjąć decyzję dotyczącą terapii dziecka.

Poza dbaniem o skórę, u dzieci z łuszczycą należy wyrabiać prawidłowe nawyki żywieniowe, i zachęcać do aktywnego stylu życia. Łuszczyca należy do chorób, w których przewlekły stan zapalny toczy się nie tylko w skórze, ale w całym organizmie. Ten czynnik może powodować przyspieszenie rozwoju miażdżycy, oraz wcześniejsze objawy choroby niedokrwiennej serca.

Rodzice powinni „upewnić się, że dziecko spożywa pełnowartościowe posiłki, wysypia się, ćwiczy, i robi wszystko co może, aby jak najlepiej zadbać o swój stan zdrowia”, mówi specjalista dermatologii dziecięcej Joan E. Tambiro na łamach WebMD. Dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna są równie ważne jak dbanie o skórę, chociaż  skutki takiego postępowania mogą uwidocznić się dopiero po upływie wielu miesięcy, lub lat.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12