Przeczosy - czym są i jak je leczyć?

Uporczywe swędzenie, szczypanie i świerzbienie skóry na które nic nie przynosi ulgi – z pewnością wielu z nas zetknęło się z tym uczuciem. Jego powody są liczne – ugryzienie owada, alergia, poparzenie przez pokrywę… Jedynym sposobem, który pozwala osiągnąć chwilowe uczucie ulgi to drapanie – które pozostawia na skórze widoczne ślady. W medycynie, powstające w ten sposób ślady zadrapań nazywane są przeczosami. Jak się ich pozbyć przeczosów?

Jak się ich pozbyć przeczosów?

Angielski odpowiednik słowa „przeczosy” (excoriations), pochodzi z języka łacińskiego, w którym „ex” oznacza „pozbywanie się”, a „corium” – „skórę”. Przeczosy to nic innego jak otarcia naskórka, które powstały w skutek mechanicznego jej uszkodzenia, najczęściej na skutek drapania. Mają postać czerwonych linii, strupków oraz blizn, jaśniejszych od otaczającej je skóry. Oczywiście przeczosy mogą powstać również w przypadku upadku lub innego rodzaju urazu – jednak to drapanie wywołane przez świąd należy do klasycznych przyczyn powstawania przeczosów.

Usunięcie męczącego swędzenia nie zawsze jest proste, szczególnie w niektórych chorobach skóry jak egzema. Zawsze jednak leczenie przeczosów musi uwzględniać przyczynę powstawania świądu, bo nie tylko zapobiegnie to powstawaniu nowych zmian – ale również ułatwi gojenie się dawnych.

Przeczosy - zdjęcia

Przeczosy są traktowane jako objaw licznych chorób przebiegających ze świądem. Można wśród nich wymienić:

  • atopowe zapalenie skóry,
  • świerzb i wszawica,
  • nadmierne wysuszenie skóry,
  • zaniedbania higieniczne,
  • alergia skórna,
  • choroby wątroby i nerek,
  • choroby hematologiczne,
  • pokrzywka.

W przypadku gdy powstawanie przeczosów towarzyszy jednej z tych chorób, na właściwą diagnozę często naprowadzają towarzyszące im objawy.

Chorobom wątroby może towarzyszyć żółtaczka.  Z kolei schorzenia z grupy hematologicznych często przebiegają z powiększeniem węzłów chłonnych, objawami anemii, lub charakterystycznymi zmianami skórnymi.

Z tych powodów, jeśli nie możemy łatwo określić pochodzenia świądu – konieczna będzie wizyta u specjalisty, połączona z wykonaniem badań dodatkowych. Usuwając przyczynę świądu jednocześnie pozbędziemy się śladów zadrapań, oraz zapobiegniemy powstawaniu nowych przeczosów.

Doraźnie można leczyć przeczosy poprzez podawanie leków przeciwświądowych. Należą do nich leki blokujące działanie histaminy – przekaźnika, który bierze ważny udział w reakcji alergicznej. Często taki lek znajduje się już w naszej domowej apteczce. Warto również zadbać o skórę miejscowo.

Substancje o działaniu chłodzącym oraz kojącym, jak aloes lub mentol, powinny zmniejszyć dolegliwości. Chłodna kąpiel lub okłady również bywają bardzo pomocne. Po zakończeniu kąpieli, należy odpowiednio nawilżyć skórę, ponieważ jej przesuszenie nasili uczucie swędzenia. W przypadku atopowego zapalenia skóry, należy również usunąć czynniki wywołujące świąd.

Jak podają specjaliści z USA oraz Niemiec, najczęściej jest nim pot, a także ubrania z wełny, oraz kontakt z alergenami roślinnymi lub zwierzęcymi. Świąd mogą również zaostrzać alergie pokarmowe – a to wiedzie do powstawania kolejnych przeczosów. Modyfikacja diety ma zatem działanie profilaktyczne, oraz lecznicze.

Chociaż świąd może być bardzo intensywny, należy powstrzymywać się od drapania na tyle, na ile to możliwe. W przypadkach ekstremalnych, lekarz może przepisać leki uspokajające. Te mają znaczny wpływ na nasze funkcjonowanie, i uniemożliwiają m.in. prowadzenie samochodu i innych pojazdów mechanicznych, o czym poinformuje nas specjalista.

Zmiany nadkażone przez bakterie leczy się antybiotykami miejscowo, lub podawanymi doustnie. Niemniej, kompleksowa ocena przez specjalistę da nam najwięcej informacji dotyczących leczenia – a także przyczyny powstawania przeczosów.

Przeczosy - zdjęcie nr 1

Przeczosy - zdjęcie nr 2

źródło: podyplomie.pl

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12
UMÓW SIĘ! >>