Choroby weneryczne – objawy, zdjęcia i niezbędne badania

Według danych Public Health England(2015) wynika, iż 120 tysięcy ludzi w wieku 15-24 lat zachorowało na choroby weneryczne. Dane te są alarmujące, ponieważ liczba zachorowań wzrosła od poprzedniego roku aż o dziesięć procent. W wieku 45-6 lat najczęściej występuje kiła, liczba chorych w tym przedziale wiekowym w stosunku do lat ubiegłych zwiększyła się o 119%. Niestety w społeczeństwie nadal istnieje przekonanie, że w XXI wieku choroby weneryczne nie istnieją, oczywiście jest to błędne założenie.Choroby weneryczne – objawy, zdjęcia i niezbędne badania

Choć postęp medycyny oraz świadomość społeczna miały zasadniczy wpływ na zredukowanie rozwoju tych chorób, to zaprzestanie edukacji seksualnej oraz prewencyjnej diagnozy  wpłynęły na rozprzestrzenianie się ich oraz trudność  w określeniu statystyk, ze względu na fakt, iż, zwłaszcza w Polsce, przypadki nie są liczone. Co trzeci Polak w młodym wieku jest nosicielem choroby wenerycznej.

Do najbardziej znanych chorób wenerycznych należą: HPV, AIDS, kiła, rzeżączka, wrzód weneryczny, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ziarnica weneryczna pachwin, kłykciny kończyste, ziarniak weneryczny. Według danych(UE, 2014) w UK przypadków rzeżączki było 41 193, natomiast zatrważające są statystyki dotyczące syfilisu: w ciągu dwóch lat liczba zachorowań wzrosła o 76%. Co ciekawe, większość przypadków zachorowań w UK występowała w Londynie. 

Objawy chorób wenerycznych

Do chorób wenerycznych przenoszonych drogą płciową należą infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Najbardziej problematyczne wśród wymienionych są infekcje wirusowe, ponieważ częste progresje sprawiają, iż eliminuje się jedynie objawy chorobowe u pacjenta.

Objawy ogólne, jakie są charakterystyczne dla chorób przenoszonych drogą płciową, to:

  • ból podczas oddawania moczu,
  • wydzielina z pochwy,
  • ból podczas stosunku
  • ból podbrzusza,
  • wydzielina z prącia i ból jąder u mężczyzn.

Także wykwity skórne oraz świąd i pieczenie w okolicach narządów płciowych, brodawki oraz zaczerwienienie skóry i jej łuszczenie.

Badania wymagane w przypadku chorób wenerycznych

Wskazaniami do wykonania badań w kierunku chorób wenerycznych są: liczni partnerzy seksualni, potwierdzenie choroby wenerycznej u partnera/partnerki, ciąża lub jej planowanie, wystąpienie niepokojących objawów.

Warto wiedzieć, iż patogeny odpowiedzialne za występowanie chorób wenerycznych mogą przedostać się przez uszkodzoną skórę bądź błonę śluzową, choć choroby te przenoszone są drogą płciową. Najprostsze i najbardziej popularne badanie, które jest wykonywane w kierunku wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową to badanie krwi. Nie jest konieczne wykonanie go w laboratorium, można zamówić przez stronę internetową pakiet badań wenerycznych,  które kurier dostarcza do domu.

Następnie zabezpieczone próbki, również przy pomocy kuriera, dostarczane są do wyspecjalizowanego laboratorium analitycznego. Wynik jest udostępniany pacjentowi w ciągu kilku dni roboczych. Oprócz badania krwi, aby zdiagnozować chorobę weneryczną warto zrobić posiew z narządów płciowych oraz wydzieliny.

Zdjęcia chorób wenerycznych

Choroby weneryczne - zdjęcie 1

źródło: https://collections.countway.harvard.edu/

Choroby weneryczne - zdjęcie nr 2

źródło: general health tips

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12