Według danych Public Health England(2015) wynika, iż 120 tysięcy ludzi w wieku 15-24 lat zachorowało na choroby weneryczne. Dane te są alarmujące, ponieważ liczba zachorowań wzrosła od poprzedniego roku aż o dziesięć procent. W wieku 45-6 lat najczęściej występuje kiła, liczba chorych w tym przedziale wiekowym w stosunku do lat ubiegłych zwiększyła się o 119%. Niestety w społeczeństwie nadal istnieje przekonanie, że w XXI wieku choroby weneryczne nie istnieją, oczywiście jest to błędne założenie.
Choć postęp medycyny oraz świadomość społeczna miały zasadniczy wpływ na zredukowanie rozwoju tych chorób, to zaprzestanie edukacji seksualnej oraz prewencyjnej diagnozy wpłynęły na rozprzestrzenianie się ich oraz trudność w określeniu statystyk, ze względu na fakt, iż, zwłaszcza w Polsce, przypadki nie są liczone. Co trzeci Polak w młodym wieku jest nosicielem choroby wenerycznej.
Do najbardziej znanych chorób wenerycznych należą: HPV, AIDS, kiła, rzeżączka, wrzód weneryczny, nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej, ziarnica weneryczna pachwin, kłykciny kończyste, ziarniak weneryczny. Według danych(UE, 2014) w UK przypadków rzeżączki było 41 193, natomiast zatrważające są statystyki dotyczące syfilisu: w ciągu dwóch lat liczba zachorowań wzrosła o 76%. Co ciekawe, większość przypadków zachorowań w UK występowała w Londynie.
Do chorób wenerycznych przenoszonych drogą płciową należą infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Najbardziej problematyczne wśród wymienionych są infekcje wirusowe, ponieważ częste progresje sprawiają, iż eliminuje się jedynie objawy chorobowe u pacjenta.
Objawy ogólne, jakie są charakterystyczne dla chorób przenoszonych drogą płciową, to:
Także wykwity skórne oraz świąd i pieczenie w okolicach narządów płciowych, brodawki oraz zaczerwienienie skóry i jej łuszczenie.
Wskazaniami do wykonania badań w kierunku chorób wenerycznych są: liczni partnerzy seksualni, potwierdzenie choroby wenerycznej u partnera/partnerki, ciąża lub jej planowanie, wystąpienie niepokojących objawów.
Warto wiedzieć, iż patogeny odpowiedzialne za występowanie chorób wenerycznych mogą przedostać się przez uszkodzoną skórę bądź błonę śluzową, choć choroby te przenoszone są drogą płciową. Najprostsze i najbardziej popularne badanie, które jest wykonywane w kierunku wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową to badanie krwi. Nie jest konieczne wykonanie go w laboratorium, można zamówić przez stronę internetową pakiet badań wenerycznych, które kurier dostarcza do domu.
Następnie zabezpieczone próbki, również przy pomocy kuriera, dostarczane są do wyspecjalizowanego laboratorium analitycznego. Wynik jest udostępniany pacjentowi w ciągu kilku dni roboczych. Oprócz badania krwi, aby zdiagnozować chorobę weneryczną warto zrobić posiew z narządów płciowych oraz wydzieliny.
źródło: https://collections.countway.harvard.edu/
źródło: general health tips
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJA | CENA |
Konsultacja wenerologiczna |
260 – 280 zł |