Testy alergiczne zalecane w atopowym zapaleniu skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła dermatoza zapalna, coraz bardziej powszechna w populacji ludzkiej. Charakterystycznymi objawami jest występowanie świądu skóry, specyficzna morfologia oraz rozmieszczenie zmian skórnych. Według badań naukowych, przeprowadzonych przez American Academy of Dermatology, u pacjentów z AZS częściej występuje alergia, niż u zdrowych ludzi.Rodzaje testów alergicznych

Dlatego tak istotne jest potwierdzenie alergii w testach diagnostycznych, aby sprawdzić, czy nie wywołuje ona zaostrzenia, a jest tylko stanem współtowarzyszącym. To wykluczenie bądź potwierdzenie jest ważne, aby leczenie AZS było efektywne.

Podkreślana jest zwłaszcza rola alergenów na:

  • jajka,
  • zboża,
  • mleko,
  • orzeszki,
  • soję.

Amerykańscy lekarze podkreślają, iż skuteczność stosowania diet bądź suplementów diety nie jest potwierdzona, również zastosowanie środków medycyny wschodniej, takich jak: chińskie zioła, masaże, homeoterapia oraz aromatoterapia nie jest rekomendowane. 

Testy alergiczne z krwi

Ten rodzaj testów polega zasadniczo na oznaczeniu IgE, czyli białka przeciwciał w surowicy, którego to poziom wskazuje obecność w organizmie pacjenta alergenów pyłkowych, roztoczowych oraz pochodzenia zwierzęcego.

Z reguły ten rodzaj badania polecany jest małym dzieciom(do 3r.ż)oraz pacjentom, którzy ze względu na ostre objawy alergiczne są zmuszeni do ciągłej terapii lekami antyhistaminowymi. W przypadku bowiem testów skórnych leki należy odstawić w terminie 7-14 dni przed wykonaniem badania.

Testy skórne

Jedną z procedur diagnostycznych w AZS są atopowe testy płatkowe, czyli testy skórne. Specyfika tych testów polega na tym, iż diagnozują alergie typu opóźnionego, tj. reakcje skórne na alergeny powietrzno pochodne lub pokarmowe, występujące po upływie kilkunastu bądź kilkudziesięciu godzin od kontaktu z alergenem.

Punktowe testy skórne są zwłaszcza polecane pacjentom z pokrzywką oraz AZS. Testy skórne są najtańszą i najprostszą metodą diagnostyczną, według danych(Indian Journal of Dermatology) 63, 41% pacjentów z przewlekłą pokrzywką oraz 77, 78 % chorujących na AZS uzyskało pozytywny wynik testu, co świadczy o jego skuteczności. Konieczny jest jednak także wywiad chorobowy, aby dokonać u pacjenta właściwej diagnostyki dermatologicznej.

7-10 dni przed naklejeniem testów należy odstawić leki antyhistaminowe, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz 2-3 dni wcześniej preparaty z wapnem i witaminą C. Więcej informacji dotyczących przygotowania do testów znajduje się w artykule “Testy płatkowe (alergiczne testy skórne) - dla kogo, jak się przygotować?

Wszystkie pozostałe testy

Pozostałe rodzaje testów zalecanych w atopowym zapaleniu skóry to:

  • Skórny ekspozycyjny test pokarmowy(SAFT)
  • Punktowy test skórny(Pric –by – prick, PTS- Practical Tests Standard)

Pierwszy wymieniony test, czyli ekspozycyjny test pokarmowy(tzw. SAFT), to bezbolesna procedura, która polega na naklejeniu plastra z komorami na skórę pacjenta. Na komory nakładane są następnie alergeny pokarmowe, tzw. natywne, czyli testy z wykorzystaniem świeżych alergenów, które są aplikowane bezpośrednio na skórę. Do tego testu używane są alergeny z diety  pacjenta, a więc można ten rodzaj badania wykonywać w każdych warunkach.

Największą zaletą testu SAFT  jest fakt, iż jest to test bezinwazyjny, nie stosuje się nakłuć, tak jak w przypadku innego testu skórnego, tj. PTS. PTS polega na wprowadzeniu alergenów do skóry, przy pomocy nakłuć(lancet Morrow-Brown), w Prick-by-prick natomiast zamiast wyciągów alergenowych korzysta się z tzw. natywnych alergenów pokarmowych. Na wynik testów skórnych wpływa technika wykonania testów skórnych, tj. rodzaj zastosowanego alergenu, jego sposób przechowywania, a także precyzja wykonania i sposób odczytu.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12