Choroby weneryczne: środki zapobiegawcze

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w każdej sekundzie blisko 12 osób na całym świecie zaraża się chorobą weneryczną.  Mimo iż są to choroby którym z łatwością możemy zapobiegać – skala tego zjawiska nie wydaje się zmniejszać. Niektóre drobnoustroje, jak dwoinka rzeżączki, z każdym rokiem stają się oporniejsze na zwalczające je antybiotyki, stając się coraz bardziej poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi. Jak zapobiegać chorobom wenerycznym?

Jak zapobiegać chorobom wenerycznym?

Większość drobnoustrojów wywołujących choroby weneryczne przenosi się na drugiego człowieka podczas stosunku seksualnego. Ważne żeby pamiętać, iż może się to stać zarówno w przypadku stosunku klasycznego – waginalnego, ale również oralnego jak i analnego. Chorobom wenerycznym można zapobiegać w prosty sposób – chociaż może to wymagać pewnych wyrzeczeń. Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention, zaznacza, iż w profilaktyce bardzo istotna jest:

Abstynencja seksualna

Chociaż wydaje się być dość anachroniczną metodą, daje niemal absolutną pewność, iż ryzyko zachorowania na chorobę weneryczną jest ograniczone do minimum.

Prawidłowe stosowanie kondomów

Stanowi nie tylko jest wysoce skuteczną barierą chroniącą przeciwko HIV, ale również licznym innych chorobom przenoszonym drogą płciową, których transmisja związana jest w wydzielinami dróg rodnych. Zalicza się do nich rzeżączkę, chlamydiozę jak również – wirusa HPV.

Ograniczenie liczby partnerów seksualnych

Jak również pozostawanie w monogamicznym związku. Jednak najważniejszym warunkiem, poza wzajemnym zaufaniem, jest upewnienie się, że oboje partnerów jest zdrowych. Umożliwiają to testy w kierunku chorób wenerycznych. Zwykle polegają na prostym pobraniu próbki krwi, ale mogą być konieczne również inne badania. Warto zapytać o nie specjalisty zajmującego się chorobami wenerycznymi lub ginekologa.

Szczepienia ochronne

Chociaż nie jest możliwe zapobieganie wszystkim chorobom przenoszonym drogą płciową poprzez wykonywanie szczepień, w przypadku niektórych z nich oferują one wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo. Każdego roku ponad pół miliona kobiet zapada na nowotwór szyjki macicy z powodu infekcji HPV, a ponad połowa z nich – umiera. Szczepienie przeciwko HPV mogłoby większość z nich zabezpieczyć przed tym nowotworem.

W USA zalecane jest zarówno nastoletnim dziewczynom, jak i chłopcom oraz mężczyznom do 21 roku życia. W Polsce, pomimo długich zapowiedzi, szczepionka przeciw HPV nadal znajduje się w kategorii „zalecanych” – co oznacza, że musimy pokryć jej koszt z własnej kieszeni. Jak informuje International Journal of Woman’s Health – szczepionka przeciw HPV, mimo iż często uważana za kontrowersyjną, nie tylko jest dobrze tolerowana, ale również skuteczna również w wieloletnich obserwacjach. Obowiązkowe w polskim kalendarzu szczepień jest natomiast szczepienie przeciw WZW B.

Wirus je wywołujący przenosi się nie tylko z krwią, ale również poprzez kontakt seksualny. Szczepienie zabezpiecza organizm przed rozwojem zakażenia, oraz co najważniejsze - przed późnymi konsekwencjami zarażenia tym wirusem poprzez bliski kontakt.

Dlaczego zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową jest szczególnie istotne?

Profilaktyka chorób wenerycznych jest ważna nie tylko ze względu na zdrowie obu partnerów, ale również – ich przyszłych dzieci. Niektóre z nich mogą również przenosić się z matki – mogącej w ogóle nie być świadomą bycia nosicielką – na nienarodzone dziecko, co może mieć dramatyczny wpływ na jego dalszy rozwój. Dlatego niezależnie czy planuje się rozpoczęcie współżycia, czy założenie rodziny – znajomość metod zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową jest istotna na każdym etapie życia.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE CENA

Konsultacja wenerologiczna

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12