Choroby weneryczne: a ciąża – fakty i mity

Wiele chorób przenoszonych drogą płciową przebiega skrycie, dlatego przyszła mama może nie wiedzieć przez długi czas że dany drobnoustrój znajduje się w jej organizmie. Do takich zagrożeń należy m.in. wirus HIV, który wywołuje AIDS dopiero po latach powolnego niszczenia odporności organizmu. Zastosowanie leków przeciwwirusowych może spowolnić rozwój choroby u matki i uchronić przed przeniesieniem jej na dziecko. Czy dziecko może nabyć chorobę weneryczną po rodzicach?

Mit: ciąża chroni przed zachorowaniem na choroby weneryczne

Ciąża nie zapewnia żadnej ochrony przed zagrożeniem jakim są choroby przenoszone drogą płciową. Jednak, w tym szczególnym okresie życia kobiety, skutki zakażenia mogą się odbić negatywnie nie tylko na jej zdrowiu, ale również na dziecku rozwijającym się w jej brzuchu. Dlatego kobiety oczekujące narodzin dziecka mają wykonywany obszerny panel badań, który pozwala wykryć choroby niebezpieczne dla niego i wdrożyć odpowiednie leczenie zapobiegając ich konsekwencjom dla delikatnego płodu.

Fakt: Dziecko może nabyć chorobę weneryczną zarówno w łanie matki, jak i dopiero w trakcie porodu

Dziecko może nabyć chorobę weneryczną będąc jeszcze w łonie matki – jak w przypadku kiły, albo dopiero przechodząc przez jej drogi rodne – do tych należy rzeżączka oraz chlamydia. Te dwie ostatnie mogą wywołać stan zapalny w oku, który nieleczony może doprowadzić nawet do utraty wzroku. W krajach rozwijających się jaglica, wywoływana przez niektóre typy Chlamydia trachomatis, nadal stanowi jedną z głównych przyczyn ślepoty. Zarówno rzeżączka, jak i zakażenie chlamydią może być skutecznie leczone w trakcie ciąży.

Mit: zakażenia wewnątrzmaciczne w krajach takich jak Polska już nie występują

Pomimo przeprowadzania badań diagnostycznych u ciężarnych nadal występują zakażenia wewnątrzmaciczne. Chociaż wydaje się, że kiła wrodzona jest głównie problemem populacji zamieszkujących kraje rozwijające się, jak zauważają autorki artykułu zamieszczonego na łamach Przeglądu Dermatologicznego – choroba wciąż występuje również w krajach Europy, w tym także Polsce. Kiła wrodzona objawia się zniekształceniami kości i stawów, przewlekłym zapaleniem w obrębie błony śluzowej nosa oraz struktur oka, a także wadami narządów wewnętrznych. Jednak wykrycie kiły przed 20 tygodniem ciąży i zastosowanie leczenia antybiotykami pozwala zapobiec zakażeniu płodu – dlatego badania serologiczne ciężarnych nie tracą na znaczeniu, podkreślają autorzy najnowszych wytycznych.

Fakt: Niektóre choroby weneryczne można wyleczyć jeszcze w trakcie trwania ciąży

Wiele chorób przenoszonych drogą płciową można wyleczyć w czasie ciąży. Istnieją jednak wyjątki - należą do nich choroby wywoływane przez wirusy, jak AIDS, opryszczka narządów płciowych oraz WZW typu B. Jednak również wtedy można zapobiec przeniesieniu ich na niemowlę – jednak aby podjąć te kroki konieczne jest ich uprzednie wykrycie drogą badan diagnostycznych.

Fakt: W ciąży metody zapobiegania chorobom wenerycznym również powinny być stosowane

Jeśli w trakcie ciąży kobieta chce pozostać aktywna seksualnie, powinna pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Używanie prezerwatywy za każdym razem, gdy współżyje się z partnerem bardzo zmniejsza to ryzyko, podobnie jak pozostawanie w relacji z jednym partnerem, którego stan zdrowia jest nam znany. Ciąża to zatem doskonały moment aby badania w kierunku chorób wenerycznych wykonała zarówno przyszła mama, jak i ojciec. W ramach NFZ kobietom w ciąży przysługują bezpłatne badania wykrywające niektóre z chorób przenoszonych drogą płciową – w tym w kierunku wirusa HIV oraz kiły. Obecnie liczne laboratoria proponują również rozszerzone pakiety badań przeznaczone dla kobiet oczekujących macierzyństwa. To podwójna inwestycja – nie tylko w zdrowie przyszłej mamy, ale również jej maluszka.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12