Jak można zarazić się chorobami wenerycznymi?

Choroby weneryczne przenoszą się z człowieka na człowieka poprzez bliski, intymny kontakt z osobą będącą już zarażoną. Warto wiedzieć, w jaki sposób można się zarazić chorobami przenoszonymi drogą płciową, ponieważ łatwiej nam będzie zrozumieć jak im zapobiegać. Kontakt z narządami płciowymi osób, które są nosicielami choroby wenerycznej jest ryzykowny.Czy na basenie można zarazić się chorobą weneryczną?

Nawet jeśli nie dochodzi do klasycznego stosunku z penetracją, czynnik infekcyjny może być na nas przeniesiony. Uprawianie wyłącznie seksu oralnego czy analnego, albo wyłącznie dotykanie okolicy narządów intymnych może doprowadzić do transmisji drobnoustrojów związanych z chorobami wenerycznymi. Bakterie, wirusy oraz pasożyty wywołujące choroby przenoszone drogą płciową mogą być obecne w wydzielinie, w skórze, oraz we krwi, która może się pojawić z powodu mechanicznego podrażnienia okolicy narządów płciowych.

Z kolei świerzb, który rzadko bywa uważany za chorobę weneryczną, bytuje w skórze, i wystarczy bliski, fizyczny kontakt, by się zarazić – mimo nieodbycia stosunku płciowego. 

Czy prezerwatywa chroni przed chorobami wenerycznymi?

Najlepszym zabezpieczeniem przed chorobami wenerycznymi jest unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych. Jednak mechaniczna bariera może wyraźnie zmniejszyć ryzyko zakażenia się chorobami wenerycznymi – szczególnie najgroźniejszymi z nich, jak HIV. Mimo to, nawet używając zabezpieczenia w postaci prezerwatywy nie zyskujemy stuprocentowej ochrony.

Chociaż amerykański rząd na stronie Centers of Disease Control and Prevention przekonuje, iż prawidłowo założony kondom chroni nas nie tylko przed zarażeniem rzeżączką lub transmisją wirusa HIV, ta bariera ma pewne ograniczenia. Jak szacują naukowcy w przeglądzie badań Cohrane, prezerwatywa jest skutecznym zabezpieczeniem tylko w 80%. To znaczy że co piąta osoba uprawiająca seks zostanie zakażona wirusem HIV pomimo mechanicznej bariery przed wirusem.

Można zmniejszyć to ryzyko, jeśli kondom jest zakładany na początku kontaktu seksualnego, i zdejmowany dopiero po ejakulacji. Z kolei ochrona przez zakażeniem wirusem opryszczki (HSV) jest niewielka – według autorów publikacji w Annals of Internal Medicine, osoby które często używają prezerwatywy (od 75% do 100% stosunków), mają tylko o niewiele ponad 25% mniejsze ryzyko zarażenia się wirusem opryszczki.

Co więcej, wirusem opryszki można się również zakazić podczas seksu oralnego – co wywołuje opryszczkę wokół ust. Podobne ryzyko dotyczy wirusa HPV, który ma udowodniony związek z rakiem szyjki macicy, ale również prącia, oraz okolicy nosogardła.

Zakażenie chorobą weneryczną  na basenie – czy to możliwe?

Wiele drobnoustrojów jest bardzo wrażliwych na warunki panujące poza ludzkim ciałem, dlatego nie można się nimi zarazić poprzez, np. spanie w jednym łóżku, czy korzystanie z jednej łazienki. Wirusem HIV nie można się zarazić nawet poprzez pocałunek, ani przez kontakt z śliną, łzami lub potem nosiciela. Tylko niektóre wydzieliny – jak sperma, wydzielina pochwy oraz mleko kobiece i krew są drogami transmisji tego wirusa.

Wirus opryszczki również jest mało odporny na wysychanie i wahania temperatur, dlatego jest mało prawdopodobne by zarazić się nią np. podczas korzystania z sauny, mówią eksperci z witryny WebMD. Bakterie, np. krętek blady (wywołujący kiłę) mogą być bardziej odporne – jednak poza organizmem mogą przeżyć najwyżej kilka minut do kilku godzin, ale zwykle tracą swoją zdolność do zakażenia.

Niektóre choroby weneryczne mogą być przenoszone przez matkę na dziecko przed narodzeniem (np. kiła, HIV), lub w trakcie porodu (np. rzeżączka). Dlatego kobiety w ciąży mają wykonywane badania serologiczne, które pomagają wykluczyć choroby niebezpieczne dla nienarodzonego dziecka – lub rozpocząć leczenie zapobiegające przeniesieniu zakażenia.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE CENA

Konsultacja wenerologiczna

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12