Choroby weneryczne: jakie badania wykonać by je wykryć?

Nie istnieje jedno badanie, które pozwoliłoby na wykluczenie chorób wenerycznych. Zwykle, aby mieć pewność że jesteśmy zdrowi, musimy się poddać kilku testom. Jednak bez obaw – zwykle polegają one na pobraniu próbki krwi, lub innych płynów ustrojowych. Jak można wykryć choroby weneryczne?

Jakie badanie należy wykonać, aby wykryć choroby weneryczne?

Aby wykluczyć choroby weneryczne, potrzebne jest więcej niż jedno badanie. Na szczęście badania w kierunku chorób wenerycznych są szeroko dostępne, i nie wymagają żadnych inwazyjnych procedur. Do zdiagnozowania infekcji może być konieczne pobranie:

  • Próbki moczu – niektóre z chorób, np. zakażenie chlamydia, może być potwierdzone poprzez badanie moczu.
  • Próbki krwi – służy wykryciu przeciwciał (badania serologiczne), lub wykonaniu specyficznych testów w kierunku kiły (np. odczyn Wassermana, a obecnie – VDRL, USR). Z jednego pobrania można wykonać cały szereg testów w kierunku np. HIV, HCV, HBV.
  • Wymazu z okolicy narządów rodnych - Należy pamiętać, że zakazić można się nie tylko podczas stosunku dopochwowego, jak również analnego czy oralnego, dlatego do celów diagnostycznych może być potrzebne pobranie wymazów z różnych okolic ciała.

Wymazy pozwalają wykryć wiele chorób przenoszonych drogą kontaktów seksualnych, jak zakażenia bakteryjne czy grzybicze. Znaczną część zakażeń diagnozuje się po pobraniu próbki krwi. W zależności od rodzaju badania, niektóre wyniki mogą być dostępne na drugi dzień. Należy jednak pamiętać, że po wynik badania w kierunku HIV musimy się zgłosić osobiście, z dowodem tożsamości. Jeśli od zakażenia upłynęło mniej niż 3 tygodnie – wynik może być zafałszowany, i będzie konieczne jego powtórzenie.

Wykonanie hodowli z pobranych wymazów zajmuje więcej czasu – nawet powyżej tygodnia. Wymazy są metodą diagnostyczną w przypadku zakażeń grzybiczych, a także wirusowych (wirus opryszczki – HSV). Jedyną metodą, która pozwala niemal ze 100% pewnością zdiagnozować zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest wykonanie testu DNA HPV. Odpłatne testy można zakupić w licznych sklepach internetowych. Ich wykonanie również polega na pobraniu wymazów, więc jest całkowicie bezbolesne, i gwarantuje nam najwyższą dokładność wyników.

Screening w kierunku chorób wenerycznych – dla kogo?

Wiele chorób wenerycznych długo nie daje żadnych objawów. Nie oznacza to jednak, że są niegroźne – niektóre z nich, np. zakażenie Chlamydią może być powodem problemów z zajściem w ciążę. Eksperci z Mayo Clinic zalecają więc badania przesiewowe, szczególnie u osób młodych:

  • Każdemu między 13 a 64 rokiem życia w kierunku HIV,
  • Kobietom po 21 r.ż. – cytologię co najmniej co 3 lata, ponieważ badanie wykrywa zmiany w szyjce macicy, które mogą być spowodowane zakażeniem wirusem HPV. Ponadto po 30 roku życia warto wykonywać badania HPV DNA, które wykrywa DNA tego wirusa.
  • Kobietom ciężarnym – w Polsce wykonuje się badania w kierunku licznych chorób zakaźnych, w tym przenoszonych drogą płciową (opryszczka, kiła, HIV, chlamydia), ponieważ konsekwencja zakażenia dla płodu mogą być bardzo poważne.
  • Mężczyznom o orientacji homoseksualnej – ich ryzyko zachorowania na choroby weneryczne jest wyższe, ostrzega Centers of Disease Control and Prevention. 83% zgłaszanych przypadków kiły w USA dotyczy mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami. Mają też aż 18 razy wyższe ryzyko nowotworów związanych z infekcją HPV.
  • Osoby zainfekowane HIV
  • Osoby posiadające nowego partnera lub często zmieniające partnerów seksualnych.

Chociaż wykonywanie badań w kierunku chorób wenerycznych wiąże się z ogromnym stresem, ma to znaczenie nie tylko dla nas samych, ale również naszych partnerów. Wykonanie testu i szybkie wykrycie choroby umożliwia w wielu przypadkach jej wyleczenie, oraz uniknięcie późnych konsekwencji, a ponadto – chroni nasze ukochane osoby przed zakażeniem.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

 KONSULTACJA CENA

Konsultacja wenerologiczna

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12