Choroby weneryczne – objawy i rodzaje

Chociaż Wenera była rzymską boginią miłości – jej imię nie wzbudza w większości z nas romantycznych skojarzeń. Choroby weneryczne, które biorą od niej nazwę stanowią ukryte zagrożenie, o którym, niestety, niewiele się mówi. Jakie są rodzaje chorób wenerycznych, i jak najczęściej się objawiają? Choroby weneryczne, według danych Światowej Organizacji Zdrowia dotykają około miliona osób każdego dnia, a całkowita liczba chorych jest niemal niemożliwa do oszacowania.Jakie są rodzaje chorób wenerycznych?

To znaczy, że w każdej sekundzie zakażonych zostaje blisko 12 nowych osób. Z problemem jednak rzadko zgłaszamy się do lekarza, ponieważ odwodzi nas od tego poczucie wstydu, a równie często bagatelizowanie objawów. Te często są łagodne – chociaż ich ustąpienie nie oznacza zakończenia infekcji. Tymczasem musimy sobie zdawać sprawę z tego, że choroby przenoszone drogą płciową stanowią zagrożeniem nie tylko dla nas samych, ale naszych potencjalnych partnerów.

Wiele z nich, nawet w okresie bezobjawowym, nadal jest wysoce zakaźnych. Dlatego eksperci z Mayo Clinic zalecają, aby nie czekać do momentu ich ujawnienia się – ale udać się do specjalisty również wtedy, gdy podejrzewamy, że osoba z którą współżyliśmy może być zakażona. 

Rodzaje chorób wenerycznych

Choroby weneryczne dzielą się na kilka rodzajów. Najczęściej podziału dokonuje się ze względu na rodzaj patogenów, które ją wywołują. Według specjalistów ze strony Medycyna Praktyczna drogą płciową przenosi się aż 40 różnych patogenów – ale nie dla wszystkich z nich kontakty seksualne stanowią główną drogę przenoszenia. Wyróżnia się zatem:

  • Choroby bakteryjne – najczęściej wymienia się wśród nich chlamydiozę, oraz rzeżączkę. Ciągłe zagrożenie stanowi również kiła, a jak informuje Krajowe Centrum ds. AIDS – ilość zakażonych tą bakterią nadal wzrasta.
  • Choroby wirusowe – w tym zakażenie wirusem HPV, HIV (wywołującym AIDS), oraz WZW typu B oraz C. Chociaż większość uważa, że zakazić się nimi można wyłącznie poprzez kontakt z krwią – również wydzieliny dróg rodnych zawierają tego wirusa. Opryszczka narządów rodnych (HSV) jest bardzo częstym problemem, z 500 mln nosicieli na świecie.
  • Choroby pasożytnicze – zalicza się do nich m.in. świerzb, wszawicę oraz rzęsistkowicę.

Jak objawiają się choroby weneryczne?

Objawy chorób wenerycznych najczęściej występują w okolicach narządów płciowych. Mogą być nieco odmienne u kobiet i u mężczyzn. Na przykład zakażenie Chlamydia trachomatis u mężczyzn częściej przebiega łagodnie, albo nie daje żadnych objawów. Do typowych przejawów chorób wenerycznych należą różnego rodzaju wykwity w okolicy narządów płciowych, świąd, pieczenie, które może być wyraźne głównie w trakcie oddawania moczu, oraz zmiana koloru oraz zapachu naturalnych wydzielin dróg rodnych.

Pieczenie może dotyczyć również okolicy odbytu. Choroby weneryczne mogą się objawiać również przewlekłym bólem, w okolicy miednicy mniejszej, jąder lub podbrzusza. U kobiet towarzyszyć im mogą zaburzenia miesiączkowania, w postaci nadmiernie obfitych krwawień, lub plamień w trakcie trwania cyklu.

Co robić jeśli podejrzewasz u siebie chorobę weneryczną?

Jeżeli podejrzewasz u siebie zakażenie chorobą weneryczną, jak najszybciej poszukaj porady lekarskiej. Wiele z nich można łatwo wyleczyć – np. cyklem antybiotykoterapii. Konsekwencje ich nieleczenia mogą mieć poważne reperkusje w przyszłości, w postaci rozwoju nowotworów (HPV), AIDS, czy problemów z płodnością. Uprawiając odpowiedzialny seks, oraz stosując odpowiednie zabezpieczenie możesz znacznie zminimalizować ryzyko zakażenia. Oficjalne statystyki, zdaniem wielu ekspertów, nie odzwierciedlają prawdziwej skali problemu, ponieważ wiele osób leczy się prywatnie, prosząc lekarzy o dyskrecję. Dlatego po ryzykownej sytuacji, radzimy aby wykonać odpowiednie badania, i zasięgnąć fachowej porady lekarskiej.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12