Na czym polega zabieg wymrażania zmian skórnych?

Wymrażanie zmian skórnych, czyli kriochirurgia, polega na wykorzystaniu zimna aby usunąć powierzchowne zmiany skórne. W medycynie ta technika stosowana jest już od 100 lat, i w ciągu ostatnich 5 dekad zyskała znaczne uznanie. Obecnie istnieją liczne wskazania do jej użycia. W wielu zmianach skórnych wymrażanie może być najlepszym sposobem, aby pozbyć się ich w trwały sposób. Wymrażanie należy do technik tanich, skutecznych oraz bezpiecznych.

Zwykle już jeden zabieg jest wystarczający do pozbycia się niechcianych zmian. W kriochirurgii wykorzystuje się różne środki, pozwalające osiągnąć niską temperaturę jak:
• ciekły azot, o bardzo niskiej temperaturze (-196 st.C), stosowany w formie spray’u
• ciekły dwutlenek węgla (dawniej szeroko stosowany)
• DMEP czyli mieszanka eteru dwumetylowego i propanu. Kriochirurgia - wymrażanie zmian skórnych

Jakie zmiany skórne można bezpiecznie wymrażać?

W niezłośliwych zmianach skórnych jak brodawki wirusowe, rogowacenie słoneczne, włókniaki czy przerośnięte blizny, wedle autorów publikacji z American Family Physician, wymrażanie daje najlepsze efekty estetyczne.

Kriochirurgia jest bardziej wygodna i mniej bolesna dla pacjenta niż tradycyjne wycięcie. Najlepsze rezultaty uzyskuje się na odsłoniętych obszarach skóry, które nie są porośnięte włosami. Za pomocą krioterapii można leczyć również nawracające zmiany.

Czego spodziewać się przy wymrażaniu zmian skórnych?

Do zabiegu wymrażania niepotrzebne jest szczególne przygotowanie. Uczucie podczas zabiegu przypomina ukłucie, ale nie jest związane z silnym bólem. Kriochirurgia trwa od 5 do 30 sekund. Istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego.

Po kriochirurgicznym usunięciu zmiany może się pojawić się zaczerwienienie skóry, oraz pewna opuchlizna i swędzenie. Ekspozycja skóry na niską temperaturę jest bowiem bardzo podobna do oparzenia, ale objawy szybko mijają. Czasami po zabiegu może być zalecona maść sterydowa, która zmniejszy natężenie tych dolegliwości.

Skóra po zabiegu nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji, a zmiany ustępują już po kilku dniach. Wymrażanie zwykle nie pozostawia widocznych śladów, a skóra wygląda całkowicie zdrowo. Ryzyko zakażenia w obrębie rany jest niskie, co stanowi o przewadze kriochrurgii nad innymi metodami leczenia zmian skórnych (np. chirurgicznym wycięciem).

Po zabiegu wymrażania bardzo rzadko dochodzi do powstawania blizn. Ponieważ po zabiegu skóra może przybrać jaśniejszy odcień niż wcześniej, szczególnie polecamy tą metodę leczenia osobom o jasnej karnacji. Jednak odbarwienie skóry widoczne po zabiegu zwykle z czasem odzyskuje normalny kolor. Wedle opinii Skin Cancer Foundation krioterapia może również posłużyć do usuwania niektórych nowotworów skóry, jak rak podstawnokomórkowy.

Jednak po takim leczeniu konieczne jest dokonywanie regularnych kontroli u specjalisty dermatologa. Odsetek wyleczeń przy użyciu krioterapii szacowany jest na poziomie 85-90%, w zależności od doświadczenia operatora wykonującego zabieg, i jest niższy niż w przypadku tradycyjnych metod chirugicznych (powyżej 95%-99%).

Przed podjęciem decyzji o wymrażaniu konieczna jest konsultacja z lekarzem dermatologiem, który oceni charakter zmiany skórnej i postawi odpowiednią diagnozę. Konsultacje dermatologiczne oraz zabiegi wymrażania oferowane są przez nasze Centrum Dermatologiczne FebuMed (Warszawa).

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

    Usunięcie zmiany metodą kriochirurgii (jedna zmiana)

od 195 zł   

    Usunięcie zmiany metodą kriochirurgii (kolejna zmiana)

95 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12