Trądzik jest chorobą skóry, która występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Istnieje wiele rodzajów trądziku, a do najpopularniejszych należy trądzik pospolity - zwany również młodzieńczym. Manifestuje się licznymi zaskórnikami (otwartymi lub zamkniętymi) pokrywającymi skórę twarzy w tym czoło, nos, brodę i policzki.
Pierwsze objawy klasycznego trądziku młodzieńczego możemy zauważyć już w wieku nastoletnim - przyjmuje się, że szczyt zachorowań na tę dermatozę przypada na 14-19 r. ż. i związany jest z aktywnością hormonów, nadmiernym rogowaceniem skóry oraz problemami z wytwarzaniem łoju.
Choć trądzik kojarzony jest przede wszystkim jako choroba wieku dojrzewania, może być aktywny również u osób dorosłych. Klasyfikacja trądziku jest wieloczynnikowa i trudna do zdefiniowania, dlatego rozróżniany jest zgodnie z charakterem jego zmian morfologicznych. Dzielimy go na pierwotny (wykwity samoistnie) oraz wywoływany (zmiany uaktywniły się w wyniku konkretnego zewnętrznego czynniku).
Do trądziku o charakterze pierwotnym, zaliczamy:
Oprócz trądziku pierwotnego, mamy również trądzik wywołany. Jest on stosunkowo łatwiejszy do leczenia od pierwotnego, gdyż po odnalezieniu czynnika drażniącego - z reguły ustępuje. Wyróżniamy następujące rodzaje trądziku wywołanego:
Trądzik jest chorobą, która występuje w każdym wieku - choć statystycznie najczęściej dotyczy młodzieży. Lekarze dermatolodzy szacują, że z chorobą zmaga się aż 80% osób w młodym wieku i może być ona przyczyną pojawienia się innych chorób współtowarzyszących np. zaburzeń depresyjnych czy nerwicowych.
Zarówno kobiety jak i mężczyźni zapadają na trądzik, jednakże jego cięższe postacie są bardziej charakterystyczne dla mężczyzn. Ze względu na to, że jest to choroba wieloczynnikowa, na jej rozwój wpływają różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do najpopularniejszych zaliczamy:
Lekarze dermatolodzy coraz częściej skłaniają się ku temu, że dziedziczymy predyspozycje do trądziku. Z obserwacji wynika, że choć tendencja do tej choroby jest wrodzona, sposób jej dziedziczenia nie został jeszcze dokładnie poznany. Badacze sugerują jednak, że mamy do czynienia z dziedziczeniem wieloczynnikowym - przykładowo, jeżeli trądzik występował u rodziców, jest 50% szansy, że dziecko na niego zachoruje.
W powstawaniu trądziku dużą rolę odgrywa również prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych oraz produkcja łoju. U osób dotkniętych trądzikiem, lekarze dermatolodzy obserwują wytwarzanie nadmiernej ilości łoju czego skutkiem jest powstawanie wykwitów - zwłaszcza na twarzy, karku czy tułowiu.
Dermatolodzy są zgodni - leczenie trądziku uzależnione jest od jego postaci oraz zróżnicowania stopnia nasilenia zmian chorobowych. Celem leczenia jest powstrzymanie nadmiernego rogowacenia skóry, zmniejszenie łojotoku i zahamowanie rozwoju bakterii Propionibacterium acnes będącej patogenem współodpowiedzialnym za tworzenie wykwitów.
Wyróżniamy kilka sposobów na walkę z trądzikiem, które możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne.
Leczenie miejscowe polega na stosowaniu preparatów zewnętrznych, które aplikowane są bezpośrednio na zmiany skórne. Wykorzystywane jest w leczeniu łagodnych i umiarkowanych postaci trądziku, często - dla wzmocnienia efektu terapeutycznego - bywa łączone razem z leczeniem ogólnym.
W leczeniu miejscowym podaje się zazwyczaj preparaty o działaniu miejscowym, do których zaliczamy m.in. nadtlenek benzoilu, retinoidy (pochodne witaminy A), kwas azelainowy czy antybiotyki (np. klindamycyna, erytromycyna). Ich celem jest ograniczenie stanu zapalnego i zredukowanie wolnych kwasów tłuszczowych. Wykazują również działanie przeciwbakteryjne i keratolityczne, co prowadzi do znacznej redukcji zaskórników.
Leczenie ogólne stosowane jest w umiarkowanych oraz ciężkich postaciach trądziku. W terapii ogólnej stosujemy antybiotyki (najczęściej klindamycyna, tetracyklina, erytromycyna czy kotrimoksazol), retinoidy oraz leczenie hormonalne.
Coraz częściej w leczeniu trądziku wykorzystywana jest izotretynoina, która należy do grupy retinoidów. Badania pokazują, że widocznie zmniejsza wydzielanie łoju, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzaskórnikowo i przeciwzapalnie.
Leczenie miejscowe i ogólne to nie jedyne sposoby na trądzik. W walce z chorobą skuteczne będą również zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej, które pomogą w zachowaniu prawidłowej pielęgnacji skóry.
Lekarze dermatolodzy z Centrum Dermatologicznego FEBUMED w Warszawie przygotowali dla osób zmagających się z trądzikiem, specjalny program pielęgnacji skóry trądzikowej, którego poszczególne zabiegi dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. W ofercie naszego centrum, możecie znaleźć m.in.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |