Skuteczne sposoby na trądzik

Trądzik jest chorobą skóry, która występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Istnieje wiele rodzajów trądziku, a do najpopularniejszych należy trądzik pospolity - zwany również młodzieńczym. Manifestuje się licznymi zaskórnikami (otwartymi lub zamkniętymi) pokrywającymi skórę twarzy w tym czoło, nos, brodę i policzki. Skuteczne sposoby na trądzik

Pierwsze objawy klasycznego trądziku młodzieńczego możemy zauważyć już w wieku nastoletnim - przyjmuje się, że szczyt zachorowań na tę dermatozę przypada na 14-19 r. ż. i związany jest z aktywnością hormonów, nadmiernym rogowaceniem skóry oraz problemami z wytwarzaniem łoju.

Choć trądzik kojarzony jest przede wszystkim jako choroba wieku dojrzewania, może być aktywny również u osób dorosłych. Klasyfikacja trądziku jest wieloczynnikowa i trudna do zdefiniowania, dlatego rozróżniany jest zgodnie z charakterem jego zmian morfologicznych. Dzielimy go na pierwotny (wykwity samoistnie) oraz wywoływany (zmiany uaktywniły się w wyniku konkretnego zewnętrznego czynniku).

Do trądziku o charakterze pierwotnym, zaliczamy:

 • trądzik zaskórnikowy (młodzieńczy) - łagodna odmiana trądziku, zwykle łatwa do leczenia. Objawia się występowaniem na skórze zaskórników powstałych na skutek problemów z wydzielaniem łoju.

 • trądzik krostkowy - charakteryzuje się powstawaniem na skórze bolesnych krostek i guzków, które z czasem mogą przekształcać się w ropne wypryski. Nieleczony może doprowadzić do powstania blizn oraz przebarwień.

 • trądzik grudkowo-krostkowy - poza typowymi dla trądziku zaskórnikami, mogą towarzyszyć mu czerwone grudki oraz wypukłe krostki. Wykwitami może być zajęta nie tylko twarz, ale również plecy czy klatka piersiowa.

 • trądzik ropowiczy - na skórze twarzy uwidaczniają się zmiany zapalne w postaci torbieli będące następstwem toczącego się stanu zapalnego. To jedna z ciężkich odmian trądziku.

 • trądzik skupiony - częściej występuje u mężczyzn niż kobiet. Manifestuje się w postaci torbieli ropnych i nacieków.

 • trądzik bliznowcowy - w obrębie wykwitów trądzikowych tworzą się twarde guzy o podłużnych lub nieregularnych kształtach, w efekcie prowadzi do do powstawania bliznowców.

 • trądzik piorunujący - ciężka postać trądziku pospolitego. Występuje rzadko i dotyczy głównie chłopców w wieku ok. 15 r. ż. Zmianom skórnym towarzyszą bóle stawowo-mięśniowe, wzrost temperatury ciała i ogólne osłabienie.

 

Oprócz trądziku pierwotnego, mamy również trądzik wywołany. Jest on stosunkowo łatwiejszy do leczenia od pierwotnego, gdyż po odnalezieniu czynnika drażniącego - z reguły ustępuje. Wyróżniamy następujące rodzaje trądziku wywołanego:

 • trądzik zawodowy - występuje u osób pracujących np. w zadymionych pomieszczeniach, mających kontakt z substancjami chemicznymi (smarami, ropą naftową, związkami chloru). Zmiany skórne występują na przedramionach, tułowiu oraz po zewnętrznych stronach podudzi.

 • trądzik polekowy - skutek uboczny przewlekłego stosowania leków i sterydów.

 • trądzik kosmetyczny - wywołany przez substancje chemiczne zawarte w kosmetykach kolorowych, które najczęściej znajdują się w podkładach, korektorach czy pudrach.

 • trądzik niemowlęcy - pojawia się głównie na skórze twarzy i ustępuje zazwyczaj samoistnie w okresie kilkumiesięcznym od zaobserwowania pierwszej zmiany. Jest skutkiem działania hormonów matki lub miejscowego oddziaływania substancji trądzikotwórczych występujących w kosmetykach pielęgnacyjnych.

 • trądzik martwiczy - stosunkowo rzadki rodzaj trądziku, często powiązany z trądzikiem bliznowaciejącym. Zmiany pokrywają głównie skóry głowy i przypominają krostki, ropne torbiele i grudki. 

 • trądzik samouszkadzający - charakterystyczny dla osób chwiejnych emocjonalnie. Powstaje wskutek mechanicznego usuwania wykwitów.

 • trądzik wiosenny - następstwo ekspozycji skóry ciała na wysoką temperaturę. Zmiany zapalne uaktywniają się w okresie wiosenno-letnim.

Przyczyny tworzenia się trądziku

Trądzik jest chorobą, która występuje w każdym wieku - choć statystycznie najczęściej dotyczy młodzieży. Lekarze dermatolodzy szacują, że z chorobą zmaga się aż 80% osób w młodym wieku i może być ona przyczyną pojawienia się innych chorób współtowarzyszących np. zaburzeń depresyjnych czy nerwicowych. Skuteczne sposoby na trądzik

Zarówno kobiety jak i mężczyźni zapadają na trądzik, jednakże jego cięższe postacie są bardziej charakterystyczne dla mężczyzn. Ze względu na to, że jest to choroba wieloczynnikowa, na jej rozwój wpływają różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do najpopularniejszych zaliczamy:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • problemy z prawidłowym wytwarzaniem łoju,
 • wzmożona aktywność hormonów,
 • obecność bakterii,
 • zaburzenia funkcjonowania mieszków włosowych.

Lekarze dermatolodzy coraz częściej skłaniają się ku temu, że dziedziczymy predyspozycje do trądziku. Z obserwacji wynika, że choć tendencja do tej choroby jest wrodzona, sposób jej dziedziczenia nie został jeszcze dokładnie poznany. Badacze sugerują jednak, że mamy do czynienia z dziedziczeniem wieloczynnikowym - przykładowo, jeżeli trądzik występował u rodziców, jest 50% szansy, że dziecko na niego zachoruje.

W powstawaniu trądziku dużą rolę odgrywa również prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych oraz produkcja łoju. U osób dotkniętych trądzikiem, lekarze dermatolodzy obserwują wytwarzanie nadmiernej ilości łoju czego skutkiem jest powstawanie wykwitów - zwłaszcza na twarzy, karku czy tułowiu.

Sposoby na trądzik

Dermatolodzy są zgodni - leczenie trądziku uzależnione jest od jego postaci oraz zróżnicowania stopnia nasilenia zmian chorobowych. Celem leczenia jest powstrzymanie nadmiernego rogowacenia skóry, zmniejszenie łojotoku i zahamowanie rozwoju bakterii Propionibacterium acnes będącej patogenem współodpowiedzialnym za tworzenie wykwitów.

Wyróżniamy kilka sposobów na walkę z trądzikiem, które możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: leczenie miejscowe oraz leczenie ogólne.

Leczenie miejscowe polega na stosowaniu preparatów zewnętrznych, które aplikowane są bezpośrednio na zmiany skórne. Wykorzystywane jest w leczeniu łagodnych i umiarkowanych postaci trądziku, często - dla wzmocnienia efektu terapeutycznego - bywa łączone razem z leczeniem ogólnym. 

W leczeniu miejscowym podaje się zazwyczaj preparaty o działaniu miejscowym, do których zaliczamy m.in. nadtlenek benzoilu, retinoidy (pochodne witaminy A), kwas azelainowy czy antybiotyki (np. klindamycyna, erytromycyna). Ich celem jest ograniczenie stanu zapalnego i zredukowanie wolnych kwasów tłuszczowych. Wykazują również działanie przeciwbakteryjne i keratolityczne, co prowadzi do znacznej redukcji zaskórników.
 
Leczenie ogólne stosowane jest w umiarkowanych oraz ciężkich postaciach trądziku. W terapii ogólnej stosujemy antybiotyki (najczęściej klindamycyna, tetracyklina, erytromycyna czy kotrimoksazol), retinoidy oraz leczenie hormonalne.

Coraz częściej w leczeniu trądziku wykorzystywana jest izotretynoina, która należy do grupy retinoidów. Badania pokazują, że widocznie zmniejsza wydzielanie łoju, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzaskórnikowo i przeciwzapalnie.

Leczenie miejscowe i ogólne to nie jedyne sposoby na trądzik. W walce z chorobą skuteczne będą również zabiegi z zakresu dermatologii estetycznej, które pomogą w zachowaniu prawidłowej pielęgnacji skóry.

Lekarze dermatolodzy z Centrum Dermatologicznego FEBUMED w Warszawie przygotowali dla osób zmagających się z trądzikiem, specjalny program pielęgnacji skóry trądzikowej, którego poszczególne zabiegi dobierane są indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta. W ofercie naszego centrum, możecie znaleźć m.in.

Czytaj również

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12