Czerniaki to zmiany skórne zaliczane do grupy złośliwych nowotworów. Jak pokazują badania, w Polsce z roku na rok dynamicznie wzrasta liczba chorych, u których jest diagnozowany. Choć w naszym kraju uznawany jest on za stosunkowo rzadko występujący nowotwór, w ostatnich 20 latach wzrost zachorowalności na niego wzrósł u nas trzykrotnie.
Według statystyk, w Polsce średnio u 2400 osób rocznie diagnozowany jest czerniak. Dotyczy to głównie kobiet ok. 50 roku życia, choć obserwacje pokazują, że systematycznie zwiększa się liczba mężczyzn zmagających się z tym nowotworem.
Wpływ na zwiększoną zachorowalność ma przede wszystkim:
Czerniak skóry to wyjątkowo złośliwy nowotwór, na który może zachorować każdy z nas. Dlatego tak ważna w jego przypadku jest profilaktyka w postaci regularnej, specjalistycznej oceny zmian skórnych.
Każde podejrzane zmiany skórne w postaci zgrubień, ze zmienionym zabarwieniem i strukturą powierzchni (twardy, szorstki naskórek) powinny zostać ocenione przez lekarza dermatologa.
Skonsultuj się z lekarzem dermatologiem, jeżeli na Twojej skórze w ostatnim czasie pojawiły się “krostki”, “plamki”,“wybrzuszenia”, które określasz np. mianem “pieprzyków”.
Pierwszym badaniem, które wykona specjalista, jest badanie wideodermatoskopowe, zwane również analizą zmian skórnych (tzw. system ABCDE). Lekarz przy pomocy wideodermatoskopu - narzędzia przypominającego szkło powiększające - dokładnie oceni powstałe zmiany. Badanie jest szybkie i całkowicie bezbolesne. Ułatwia postawienie wstępnej diagnozy i wprowadzenie odpowiedniego leczenia.
Jeżeli zmiana jest trudna do zdiagnozowania, lekarz może zalecić wykonanie badania histopatologicznego. Polega ono na pobraniu wycinka skóry, który wysyłany jest do laboratorium w celu oznaczenia rodzaju zmiany. Pobranie materiału patomorfologicznego należy do stosunkowo bezbolesnych, i podobnie jak wideodermatoskopia, może być wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, czyli np. już w trakcie pierwszej konsultacji medycznej w Centrum Dermatologicznym FEBUMED.
Czerniaka skóry leczy się chirurgicznie poprzez usunięcie podejrzanej zmiany skórnej. Często, przy stwierdzeniu przerzutów, usuwa się go wraz z wartowniczymi węzłami chłonnymi - tymi, które są zlokalizowane najbliżej na drodze naczynia chłonnego biegnącego od guza. Ze względu na to, że zabieg jest poważny, wykonuje się go w szpitalu podczas pełnej hospitalizacji.
Średnio ok. tysiąc osób w Polsce umiera na czerniaka, co bezpośrednio związane jest z opóźnieniem we wprowadzeniu leczenia. Pacjenci zgłaszają się do lekarza dermatologa z rozwiniętymi, miejscowo zaawansowanymi, zmianami. W związku z tym, tak istotną rolę w leczeniu tego nowotworu odgrywa jego profilaktyka.
Uspokajamy, że większość zmian skórnych - zwłaszcza tych o zmienionym zabarwieniu - nie jest czerniakami. Wielu pacjentów mianem “czerniaka” określa brodawki (tzw. kurzajki) czy włókniaki. Zamiast samodzielnego rozpoznawania i analizy zmian skórnych, często przy pomocy niesprawdzonych w internecie źródeł, warto udać się do specjalisty celem postawienia odpowiedniej diagnozy i uspokojeniem sumienia.
Warto pamiętać, że każda niezłośliwą zmiana może być usunięta kriochirurgicznie lub poprzez elektrokoagulację w trakcie standardowej wizyty dermatologicznej. W Centrum Dermatologicznym FEBUMED świadczymy usługi z zakresu diagnostyki i oceny, a także leczenia niezłośliwych zmian skórnych, czyli wszystkich tych, które nie noszą zaawansowanych znamion nowotworowych. Zapewniamy szeroki wachlarz świadczeń, które pomogą pacjentowi w odzyskaniu zdrowia.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |