Wypieki na twarzy, obecność krostek przypominających trądzik, zaczerwienienie skóry wyglądające jak oparzenie słoneczne – takie są typowe objawy trądziku różowatego. Zwykle zajmuje policzki, nos, oraz czoło.
Zmiany mogą być obrzęknięte i dotkliwie swędzieć, szczypać, i łączyć się z objawami podrażnienia oczu.
Trądzik różowaty (z ang. acne rosacea) zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Chociaż wyglądem przypomina trądzik, zwykle zaczyna się znacznie później – po 30 roku życia. Wbrew pozorom nie jest to rzadki problem – może dotykać nawet co 5 osoby, szacują autorzy w British Journal of Epidemiology.
Na początku występują jedynie zaczerwienienia skóry, wywołane które przemijają, ale z czasem ulegają utrwaleniu. Pojawiają się również pajączki (teleangiektazje), objawy zapalenia powiek, spojówki i rogówki, które powodują nadwrażliwość na światło.
U niektórych chorych dochodzi do pogrubienia skóry okolicy brody, nosa, czoła czy uszu. Zmiany mogą być bardzo szpecące, znacząco zmieniając wygląd twarzy, pojawia się niska samoocena, i negatywne reakcje ze strony otoczenia, które potęgują obniżony nastrój.
Nie ma jednak dwóch identycznych pacjentów z trądzikiem różowatym. U niektórych dominują pajączki i zaczerwienienia skóry (postać teleangiektyczno-rumieniowata), u innych pogrubienie skóry (postać z dominacją zmian przerostowych), albo objawy oczne, lub zmiany przypominające trądzik (postać grudkowo-krostkowa).
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |