Trądzik różowaty - objawy i leczenie trądziku - Centrum Dermatologiczne Febumed

Trądzik różowaty - objawy i leczenie trądziku

Wypieki na twarzy, obecność krostek przypominających trądzik, zaczerwienienie skóry wyglądające jak oparzenie słoneczne – takie są typowe objawy trądziku różowatego. Zwykle zajmuje policzki, nos, oraz czoło.

Zmiany mogą być obrzęknięte i dotkliwie swędzieć, szczypać, i łączyć się z objawami podrażnienia oczu. Trądzik różowaty - objawy i leczenie trądziku

Jak przebiega trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (z ang. acne rosacea) zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Chociaż wyglądem przypomina trądzik, zwykle zaczyna się znacznie później – po 30 roku życia. Wbrew pozorom nie jest to rzadki problem – może dotykać nawet co 5 osoby, szacują autorzy w British Journal of Epidemiology.

Na początku występują jedynie zaczerwienienia skóry, wywołane które przemijają, ale z czasem ulegają utrwaleniu. Pojawiają się również pajączki (teleangiektazje), objawy zapalenia powiek, spojówki i rogówki, które powodują nadwrażliwość na światło.

U niektórych chorych dochodzi do pogrubienia skóry okolicy brody, nosa, czoła czy uszu. Zmiany mogą być bardzo szpecące, znacząco zmieniając wygląd twarzy, pojawia się niska samoocena, i negatywne reakcje ze strony otoczenia, które potęgują obniżony nastrój.

Nie ma jednak dwóch identycznych pacjentów z trądzikiem różowatym. U niektórych dominują pajączki i zaczerwienienia skóry (postać teleangiektyczno-rumieniowata), u innych pogrubienie skóry (postać z dominacją zmian przerostowych), albo objawy oczne, lub zmiany przypominające trądzik (postać grudkowo-krostkowa).

Leczenie trądziku różowatego w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

  • Leczenie trądziku różowatego uzależnione jest od jego postaci i stopnia nasilenia zmian chorobowych – zawsze musi być dobrane indywidualnie przez lekarza. Podstawą jest współpraca z doświadczonym dermatologiem, systematyczne stosowanie zaleconych leków, odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta oraz świadomość, że na efekty należy poczekać. 
     
  • W leczeniu stosuje się leki o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym w formie maści (metronidazol, kwas azelainowy) lub doustnej, jak tetracykliny – mimo iż choroba nie wiąże się z infekcją. Jak informuje czasopismo Skin Therapy Letter, w przypadku tych leków znaczną poprawę odczuwa aż 70-80% pacjentów, w porównaniu z ok. 50% z grupy placebo. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest również stosowanie iwermektyny w maści, leku przeciwpasożytniczego, który w badaniu klinicznym przeprowadzonym w Europie okazał się bardziej skuteczny niż konwencjonalny antybiotyk.
     
  • Leczenie trądziku różowatego jest skomplikowane i obejmuje wiele różnych działań, dlatego powinno przebiegać pod okiem doświadczonego specjalisty. Dermatolodzy pracujący w Centrum Dermatologicznym FebuMed (Warszawa) w trakcie konsultacji nie tylko dostarczą niezbędnych informacji o zapobieganiu nawrotom choroby, ale również pomogą wybrać odpowiednie leczenia dla każdego przypadku. 

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

220 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

220 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE