Trądzik różowaty - objawy i leczenie trądziku

Wypieki na twarzy, obecność krostek przypominających trądzik, zaczerwienienie skóry wyglądające jak oparzenie słoneczne – takie są typowe objawy trądziku różowatego. Zwykle zajmuje policzki, nos, oraz czoło.

Zmiany mogą być obrzęknięte i dotkliwie swędzieć, szczypać, i łączyć się z objawami podrażnienia oczu. Trądzik różowaty - objawy i leczenie trądziku

Jak przebiega trądzik różowaty?

Trądzik różowaty (z ang. acne rosacea) zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry. Chociaż wyglądem przypomina trądzik, zwykle zaczyna się znacznie później – po 30 roku życia. Wbrew pozorom nie jest to rzadki problem – może dotykać nawet co 5 osoby, szacują autorzy w British Journal of Epidemiology.

Na początku występują jedynie zaczerwienienia skóry, wywołane które przemijają, ale z czasem ulegają utrwaleniu. Pojawiają się również pajączki (teleangiektazje), objawy zapalenia powiek, spojówki i rogówki, które powodują nadwrażliwość na światło.

U niektórych chorych dochodzi do pogrubienia skóry okolicy brody, nosa, czoła czy uszu. Zmiany mogą być bardzo szpecące, znacząco zmieniając wygląd twarzy, pojawia się niska samoocena, i negatywne reakcje ze strony otoczenia, które potęgują obniżony nastrój.

Nie ma jednak dwóch identycznych pacjentów z trądzikiem różowatym. U niektórych dominują pajączki i zaczerwienienia skóry (postać teleangiektyczno-rumieniowata), u innych pogrubienie skóry (postać z dominacją zmian przerostowych), albo objawy oczne, lub zmiany przypominające trądzik (postać grudkowo-krostkowa).

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Leczenie trądziku różowatego w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

  • Leczenie trądziku różowatego uzależnione jest od jego postaci i stopnia nasilenia zmian chorobowych – zawsze musi być dobrane indywidualnie przez lekarza. Podstawą jest współpraca z doświadczonym dermatologiem, systematyczne stosowanie zaleconych leków, odpowiednia pielęgnacja skóry, dieta oraz świadomość, że na efekty należy poczekać. 
     
  • W leczeniu stosuje się leki o działaniu bakteriobójczym i przeciwzapalnym w formie maści (metronidazol, kwas azelainowy) lub doustnej, jak tetracykliny – mimo iż choroba nie wiąże się z infekcją. Jak informuje czasopismo Skin Therapy Letter, w przypadku tych leków znaczną poprawę odczuwa aż 70-80% pacjentów, w porównaniu z ok. 50% z grupy placebo. Stosunkowo nowym rozwiązaniem jest również stosowanie iwermektyny w maści, leku przeciwpasożytniczego, który w badaniu klinicznym przeprowadzonym w Europie okazał się bardziej skuteczny niż konwencjonalny antybiotyk.
     
  • Leczenie trądziku różowatego jest skomplikowane i obejmuje wiele różnych działań, dlatego powinno przebiegać pod okiem doświadczonego specjalisty. Dermatolodzy pracujący w Centrum Dermatologicznym FebuMed (Warszawa) w trakcie konsultacji nie tylko dostarczą niezbędnych informacji o zapobieganiu nawrotom choroby, ale również pomogą wybrać odpowiednie leczenia dla każdego przypadku. 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12