Jak wygląda pobieranie wycinków do badania histopatologicznego?

Pobieranie wycinków skórnych to jeden z podstawowych zabiegów wykonywanych w dermatologii. Gdy jednak dowiadujemy się o konieczności wykonania biopsji, już sam fakt potrafi wywołać w nas znaczny stres. Często zastanawiamy się, czy na pewno jest to konieczne, i czy nie będzie źródłem niepotrzebnego bólu. Warto wiedzieć, że pobieranie wycinków na badanie histopatologiczne to niezmiernie ważna procedura, pozwalająca ostatecznie określić charakter podejrzanych zmian. Dowiedz się więcej o badaniu histopatologicznym

Na czym polega pobieranie wycinków skórnych?

Podczas zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe, i zazwyczaj jest to jedyne ukłucie odczuwane przez pacjenta. Przez pierwszych kilka sekund może być odczuwane pieczenie. Później nie powinniśmy odczuwać bólu, a skóra w miejscu podania znieczulenia będzie znieczulona. Następnie lekarz za pomocą skalpela wycina całą zmianę (biopsja wycięciowa, czyli tradycyjna), lub jej część (np. biopsja typu „pouch” lub „shave biopsy”).

Jeśli w trakcie wycinania dochodzi się do tkanki podskórnej, konieczne jest założenie szwów, jednak zwykle powstająca rana nie wymaga więcej niż 1-2. Opatrunek zwykle można ściągnąć już następnego dnia, a szwy utrzymuje się od 5 dni (cięcie w okolicy twarzy) do 2 tygodni (na plecach).

Zabieg wykonywany jest za pomocą sterylnych narzędzi, dlatego ryzyko zakażenia podczas zabiegu jest minimalne. Chociaż zabieg pobierania wycinków jest mało inwazyjny, czasami mogą pojawić się powikłania. Zalecamy, aby wcześniej poinformować lekarza o przyjmowanych lekach (szczególnie wpływających na krzepnięcie krwi oraz immunosupresyjnych) lub alergiach, oraz chorobach towarzyszących (np. cukrzyca).

Krwawienia i infekcje pojawiają się bardzo rzadko. Blizna po zabiegu jest minimalna, a z czasem blednie i staje się całkowicie niezauważalna.

Dlaczego wykonuje się biopsję skóry?

Wycinki pobiera się wtedy, kiedy zachodzi podejrzenie choroby skóry, ale wyczerpano już wszystkie inne możliwości diagnostyczne. Takie postępowanie może być konieczne, jeśli podejrzewa się zapalne choroby skóry (jak egzema, łuszczyca), infekcje (bakteryjne, grzybicze), a także w innych zmianach (pemgioid, rogowacenie słoneczne, brodawki).

Pobrane podczas biopsji wycinki są następnie odpowiednio barwione, i oglądane pod mikroskopem. Czasami jest to jedyny sposób, który pozwala wykluczyć, albo potwierdzić podejrzewane schorzenie. Wykonanie biopsji skóry jest jedynym sposobem który pozwala nam całkowicie upewnić się, że zaobserwowana zmiana nie jest groźnym nowotworem skóry.

Dzięki niej również, w razie potwierdzenia obecności raka można szybko zacząć leczenie. Nawet w przypadku czerniaka, jeśli zostanie wykryty odpowiednio wcześnie, prognozy co do przeżycia są wyśmienite.

Wedle danych brytyjskiej organizacji Cancer Research UK wykrycie tego nowotworu w najwcześniejszym stadium, daje odsetek przeżyć 5 letnich ponad 100% - co oznacza, że wśród tych osób śmiertelność jest nawet niższa, niż w przeciętnej populacji. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące biopsji skóry, warto się skonsultować ze specjalistami. Szczególnie jeżeli zauważasz podejrzane znamiona na skórze.

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie świadczymy usługi pobierania wycinków, a nasi specjaliści w trakcie wizyty pozwolą ocenić, czy poddanie się temu zabiegowi jest konieczne. Czas oczekiwania na wynik badania histopatologicznego wynosi 4-5 tygodni.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

    Biopsja skóry wraz z badaniem histopatologicznym

475 zł    

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12