Jak pozbyć się blizn

Blizną nazywamy ubytek tkanki, który sięga do skóry właściwej. Mówiąc potocznie, jest to po prostu widoczny ślad na skórze jaki pozostał po zagojeniu się rany. Blizny należą do zmian wtórnych, czyli takich, które nie rozwijają się samoistnie a powstają wskutek działania czynników zewnętrznych np. nieprawidłowego gojenia wykwitów skórnych. Jak się pozbyć blizn?

Warto podkreślić, że choć nie dziedziczymy skłonności do powstawania blizn, w spadku po przodkach możemy otrzymać szereg czynników predysponujących do powstawania bliznowców (tzw. keloidów)-czyli blizn przerosłych.

Leczenie blizn i bliznowców to trudne zagadnienie medyczne, a także olbrzymi problem kosmetyczny - zwłaszcza z perspektywy pacjenta. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry, brak wdrożenia odpowiedniego leczenia - to wszystko może mieć wpływ na pogorszenie się stanu psychicznego osób, u których występują widoczne uszkodzenia skóry.

Jedynie dzięki dokładnemu rozpoznaniu blizn, określenia ich rodzaju i wdrożeniu indywidualnego leczenia jesteśmy w stanie w skuteczny sposób je zminimalizować, a nawet całkowicie usunąć. W artykule wyjaśnimy, jak można to bezpiecznie zrobić.

Rodzaje blizn

Choć wygląd blizny zależy od wielu czynników do najważniejszych z nich zaliczamy proces oczyszczania, który związany jest z oczyszczaniem rany z martwych komóreki bakterii oraz fazę ziarninowania, czyli prawidłowe tworzenie nowego nabłonka. Dermatolodzy podkreślają, że w przypadku pielęgnacji ran najważniejsze jest utrzymanie rany w czystości oraz ograniczenie stanu zapalnego (im dłużej trwa, tym bardziej jesteśmy narażeni na powikłania).

Co ciekawe, mimo tego, że zwyczajowo na każdy ślad po uszkodzeniu skóry mówimy “blizna” wyróżniamy kilka ich rodzajów, które możemy podzielić wg ich wyglądu:

  • blizna zagojona prawidłowo: ma gładką powierzchnię powstałą w wyniku prawidłowego procesu gojenia się ran.

  • blizna przerostowa (hipertroficzna): wytworzona wskutek nadprodukcji kolagenu przez fibroblasty. Jest wypukła - choć jej wypukłość sama w sobie może z czasem ulec zmniejszeniu. Typowa dla blizn pourazowych i pooperacyjnych.

  • blizna zanikowa (atroficzna): będąca efektem aktywnego stanu zapalnego skóry. Charakterystyczna dla trądziku różowatego czy przebytej ospy wietrznej. W przeciwieństwie do blizny przerostowej, występuje w niej mniejsza zawartość kolagenu, co uwidacznia się na skórze w postaci swoistych zagłębień.

  • bliznowce (keloidy): najczęściej przybierają postać sino-czerwonych, twardych i bolesnych w dotyku zmian, którym towarzyszyć może świąd. W wielu przypadkach są wynikiem nieprawidłowego gojenia się rany lub jej nieodpowiedniego zszycia.

Jeżeli na skórze Twojego ciała masz blizny i zastanawiasz się jak możesz się ich pozbyć, podpowiadamy - konieczna będzie wizyta u dermatologa. W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie czeka na Ciebie doświadczony zespół medyczny, który wybierze dla Ciebie najlepszą metodę leczenia. Taką, która w sposób skuteczny i bezpieczny pozwoli na skorygowanie widocznych na skórze zmian.

Jak dbać o świeżą bliznę?

Dermatolodzy są zgodni - leczenie blizny powinno rozpocząć się jak najwcześniej, najlepiej zaraz po zamknięciu rany. Aby jednak proces gojenia przebiegł prawidłowo, trzeba spełnić kilka podstawowych warunków:

  • każda rana wymaga na początku ochrony za pomocą opatrunku,
  • rany mogą krwawić - szczególnie bezpośrednio po zszyciu - dlatego ważne jest jej dokładne oczyszczanie,
  • stopniowo, za radą lekarza, należy wprowadzać preparaty przyspieszające redukcję blizn np. w formie delikatnych masaży przy użyciu maści.

Międzynarodowy Doradczy Zespół Ekspertów ds. Leczenia Blizn uznaje silikonowe plastry żelowe (tzw. silicone gel sheeting) za tzw. złoty środek w profilaktyce i leczeniu wszystkich rodzajów blizn - zarówno tych świeżych, jak i dojrzałych. Silikonowe plastry żelowe charakteryzują się dużą przyczepnością, są cienkie i przezroczyste dzięki czemu nie widać ich pod odzieżą. Mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci od 6 roku życia. Ich aplikacja jest szybka i bezbolesna.

W aptekach oprócz plastrów silikonowych, znajdziemy również szereg preparatów zewnętrznych w postaci maści cebulowych czy żeli silikonowych, które stosujemy bezpośrednio na skórę. Ich działaniem jest przyspieszenie gojenia się ran oraz uelastycznienie naskórka. Stosowane regularnie, mogą wyraźnie zmniejszyć uwypuklenie blizny a także ją rozjaśnić.

Do najpopularniejszych preparatów dostępnych na rynku, zaliczamy:

  • Contractubex,
  • Cepan,
  • Dermabliz,
  • Kelo-cote,
  • Veraderm.

Najlepsze efekty daje wybór odpowiedniego preparatu przez lekarza dermatologa, który dobierze lek specjalnie do naszych potrzeb.

Zabiegi medycyny estetycznej

Podstawą leczenia blizn jest jej rodzaj, charakter i czas, który upłynął od zagojenia się rany. Przyjmuje się, że do roku od zagojenia się rany nie powinno stosować się chirurgicznych zabiegów mających na celu ich korekcję, a jedynie skupić się na metodach zachowawczych ułatwiających prawidłowe gojenie się rany (np. poprzez natłuszczanie skóry).

Decydując się na wykonanie zabiegu mającego na celu usunięcie blizn, skonsultujmy się najpierw z lekarzem dermatologiem, który po dokładnym rozpoznaniu dobierze najlepszy dla nas zabieg z zakresu medycyny estetycznej. W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie blizny korygujemy poprzez:

  • Peelingi chemiczne - jaki peeling na blizny?

Peelingi chemiczne polecane są zwłaszcza osobom zmagającym się z bliznami potrądzikowymi. Wykonanie peelingów przez doświadczonego lekarza dermatologa, daje bardzo dobre rezultaty w postaci redukcji blizn powstałych na skutek stanów zapalnych skóry.

Pozytywnym skutkiem ubocznym peelingów jest - oprócz spłycenia blizn - widoczne ujednolicenie kolorytu skóry i wyrównanie przebarwień. Skóra po peelingu jest również dokładnie oczyszczona i odczuwalnie jędrniejsza. Rodzaj peelingu dobierany jest bezpośrednio przez lekarza w zależności od rodzaju skóry pacjenta oraz celu, jaki chcemy uzyskać.

  • Mezoterapia - skuteczna na blizny?

Mezoterapia to zabieg, który nie tylko wykorzystywany jest w celach odmładzających skórę twarzy i dekoltu ale również do redukcji drobnych blizn, szczególnie tych po trądziku.

Mezoterapia polega na kontrolowanym uszkodzeniu skóry poprzez jej nakłuwanie bardzo cienkimi igłami. Nakłucia powodują, że w skórze powstają nowe włókna kolagenowe co bezpośrednio wpływa na przyspieszenie procesu odbudowy skóry.

Zabieg poprawia nie tylko elastyczność skóry, ale także jej napięcie. Jest skuteczny w zakresie korekcji drobnych blizn i ujednolicenia koloru skóry twarzy.

  • Laseroterapia - czy laser na blizny boli?

Laseroterapia to obecnie podstawowy zabieg wykonywanym u pacjentów, którzy chcą usunąć blizny. W Centrum Dermatologicznym FEBUMED zabiegi usuwania blizn wykonujemy przy użyciu nowoczesnego lasera frakcyjnego CO2.

Laser frakcyjny z powodzeniem wykorzystywany jest w przypadku osób, które chcą skorygować blizny pourazowe, powypadkowe, pooperacyjne czy potrądzikowe. Daje również bardzo dobre rezultaty w redukcji rozstępów.

Działanie lasera polega na wywołaniu reakcji fototermicznej polegającej na podgrzaniu wody w tkance, a następnie jej odparowania. Podobnie, jak w przypadku mezoterapii - dochodzi wtedy do uruchomienia procesów naprawczych, czyli przyspieszenia produkcji kolagenu.

Laser frakcyjny to zabieg skuteczny i bezpieczny pod warunkiem, że wykonywany są przez dermatologów posiadających odpowiednie przeszkolenie. W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie współpracujemy z doświadczonymi lekarzami wykonującym zabiegi z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej, których celem jest widoczna i trwała korekcja blizn.

 

Dobór zabiegów medycyny estetycznej to sprawa indywidualna - lekarz po rozmowie z pacjentem i obejrzeniu skóry doradzi najlepsze połączenie zabiegów, bo warto wspomnieć, że często najlepsze efekty przynosi ich łączenie.

Zadzwoń i spytaj o terminy konsultacji. Umów się na wizytę w trakcie której lekarz wysłucha Twoich oczekiwań i po zapoznaniu się ze stanem skóry omówi z Tobą dostępne metody oraz zaproponuje plan działań.
 

Czytaj również

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12