Jak usunąć rozstępy?

Rozstępami nazywamy pasma ścieńczałej skóry, które swoim kształtem i wyglądem przypominają blizny. Powstają w wyniku rozerwania włókien kolagenowych i elastynowych, dlatego charakterystyczne są zarówno dla kobiet w ciąży, nastolatków w okresie dojrzewania czy mężczyzn uprawiających trening siłowy. Jak usunąć rozstępy?

Praktycznie każdy z nas ma rozstępy i choć nie są one uciążliwe, jeżeli występują w widocznym miejscu na ciele ,mogą stanowić poważny problem kosmetyczny. Jedno wiemy na pewno - nie uda się ich usunąć domowymi sposobami. Żaden, nawet najdroższy krem nie jest w stanie sobie z nimi poradzić.

Czy wpływ na rozstępy mają hormony? Co stosować na rozstępy i jak je usunąć? Zebraliśmy dla Was odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Przyczyny powstawania rozstępów

Jak pokazują badania, rozstępy częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Chociaż mogą pojawić się w każdym wieku, są typowe dla okresu dojrzewania i ciąży. Zlokalizowane są zazwyczaj obustronnie w okolicach brzucha, bioder, ud i piersi.

W przypadku mężczyzn najczęściej obserwujemy je w okolicach krzyżowo-lędźwiowej lub w obręczy barkowej - rzadziej na brzuchu.

Przyjmuje się, że główną przyczyną powstawania rozstępów są predyspozycje genetyczne - dotyczy to zwłaszcza kobiet. Z obserwacji wynika, że jeżeli matka posiada rozstępy, jest duże prawdopodobieństwo, że córka może odziedziczyć po niej skłonności do ich wystąpienia. Oprócz czynników genetycznych, wpływ na ich powstanie ma:

  • zwiększony poziom hormonów (m.in. kortyzolu i estrogenów), co przekłada się na ścieńczenie naskórka, a w efekcie na zerwanie sieci włókien kolagenowych, czyli powstanie rozstępów.
  •  regularne stosowanie leków na bazie glikokortykosteroidów (np. w trakcie leczenia chorób endokrynologicznych czy autoimmunologicznych) powoduje zahamowanie syntezy kolagenu w skórze właściwej.
  • nieprawidłowa dieta, uboga w witaminy i mikroelementy (m.in. witaminę A, PP, B5).

Rozstępy są zmianami nabytymi. Oznacza to, że istnieje szereg czynników ułatwiających ich pojawienie. Najczęściej narażeni są na nie ludzie otyli, młodzież w okresie dojrzewania, a także:

  • kulturyści,
  • kobiety w trakcie ciąży,
  • osoby na dietach niskokalorycznych oraz te mające częste wahania wagi,
  • przyjmujące leki sterydowe.

Jak skutecznie usunąć rozstępy

Choć nie ma jednego, cudownego sposobu na skuteczne usunięcie rozstępów domowymi sposobami, dzięki odpowiedniej profilaktyce możemy opóźnić lub ograniczyć ich powstawanie. Podstawą przeciwdziałania rozwoju rozstępów jest unikanie częstych wahań wagi oraz odpowiednia dieta, która uwzględnia prawidłową podaż witamin i mikroelementów - szczególnie wit. A, E, PP i z grupy B, a także cynku i krzemu.

W celach pielęgnacyjnych można stosować emolienty, żele lub olejki, które okrężnymi ruchami wmasowujemy w skórę. Dzięki temu, pobudzamy krążenie oraz zapewniamy lepsze wchłanianie się preparatów.

Pamiętajmy również o aktywności fizycznej w odpowiedniej dawce. Osoby, które regularnie wykonują trening siłowy mający na celu rozbudowę tkanki mięśniowej są bardziej narażeni na powstanie rozstępów od tych wykonujących np. ćwiczenia izometryczne.

Rozstępy są uważane za defekt kosmetyczny, dlatego jeżeli poszukujemy skutecznej, sprawdzonej i bezpiecznej metody ich usunięcia pozostaje nam konsultacja u specjalisty i dobór odpowiedniego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej.

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie nasi lekarze dermatolodzy, którzy zajmują się diagnostyką i leczeniem rozstępów, pomagają je skorygować za pomocą laseroterapii.

Zabiegi laserowe przy użyciu lasera frakcyjnego dają doskonałe rezultaty terapuetyczne w korekcji rozstępów. Zabieg polega na „podziurkowaniu” wybranej części ciała - co ma na celu pobudzenie kolagenu a w efekcie przyspieszenie skóry właściwej do regeneracji.

Choć brzmi to przerażająco, jest to zabieg, bezpieczny i przebiegający w komfortowych dla pacjenta warunkach, gdyż wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wykonywany w seriach daje doskonałe rezultaty w postaci widocznej redukcji rozstępów i poprawy stanu skóry.

Dobór zabiegów medycyny estetycznej to sprawa indywidualna - lekarz po rozmowie z pacjentem i obejrzeniu skóry doradzi najlepsze połączenie zabiegów, bo warto wspomnieć, że często najlepsze efekty przynosi ich łączenie.

Zadzwoń i spytaj o terminy konsultacji. Umów się na wizytę w trakcie której lekarz wysłucha Twoich oczekiwań i po zapoznaniu się ze stanem skóry omówi z Tobą dostępne metody oraz zaproponuje plan działań.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12