Łupież Giberta - jak z nim walczyć?

Mimo iż nazwa łupież różowy Gilberta sugeruje schorzenie skóry głowy, nie jest to prawda. Jednak małe, różowe plamki na ciele nie wyglądają estetycznie, a w dodatku mogą się wiązać z uporczywym świądem. Jak wygląda łupież różowy i jakie istnieją sposoby walki z tym schorzeniem skóry? Łupież różowy Gilberta (z ang. pityriasis rosea) nie jest groźnym schorzeniem, i zwykle po kilku miesiącach zanika samoistnie.

Przed wystąpieniem zmian skórnych u niemal 70% pacjentów występuje infekcja dróg oddechowych. Początkowo na brzuchu, lub klatce piersiowej pojawia się zaczerwieniona plama owalnego kształtu, o wymiarach do 10 cm. Nazywana jest przez swój kształt plamą medalionowatą (z ang. herald patch) albo blaszką macierzystą. Po upływie 1-2 tygodni drobne wykwity o wielkości nie przekraczającej 1 cm pojawiają się na klatce piersiowej, a rzadziej – na kończynach. Mogą również przypominać zmiany trądzikowe. Co to jest łupież Gilberta?

Co jest przyczyną łupieżu różowego Gilberta?

Jako przyczynę choroby sugeruje się zakażenie wirusem HHV-7 oraz HHV-6, należących do wirusów Herpes. Wirusy z tej rodziny wywołują inne choroby skóry, jak opryszczka, oraz półpasiec. DNA tego wirusa wykrywane jest w zmianach skórnych związanych z łupieżem Gilberta, jednak związek między tymi wirusami nie został ostatecznie potwierdzony.

Wiadomo natomiast że choroba nie jest zakaźna, i zwykle po przechorowaniu nie powraca. Różowe, łuszczące się plamki na skórze wymagają różnicowania z innymi chorobami skóry, jak łuszczyca, zakażenie grzybicze, czy zapalenie łojotokowe skóry. Podobnie mogą wyglądać również bardziej poważne choroby, w tym chłoniaki skóry, a mogą być również wyrazem działań niepożądanych stosowanych leków. Dlatego zalecamy, aby w przypadku wątpliwości skonsultować się z lekarzem dermatologiem.

Leczenie łupieżu różowego – jak sobie z nim radzić?

Niektórzy podczas trwania wysypki odczuwają nudności, zmęczenie i mają podwyższoną temperaturę ciała. Te objawy można zmniejszać za pomocą leków dostępnych bez recepty. Pomocny może być paracetamol, lub suplementy zawierające imbir, które są naturalnym lekiem łagodzącym uczucie nudności.

Co 4 osoba z łupieżem różowym Gilberta odczuwa intensywny świąd w obrębie zmian. Dlatego często konieczne okazuje się zastosowanie leków przeciwświądowych. Dla większości pacjentów wystarcza zastosowanie miejscowych maści i kremów, które łagodzą swędzenie w obrębie zmian.

Czasami, jeśli dolegliwości są wyjątkowo uporczywe, istnieje jednak konieczność użycia leków doustnych. Jak sugerują autorzy publikacji w Journal of the American Academy of Dermatology, u pacjentów z infekcją układu oddechowego poprzedzającą wysypkę obserwuje się poprawę po podaniu antybiotyków makrolidowych (erytromycyny).

Kilka sesji fototerapii wykorzystujących promieniowanie UVB może również korzystnie wpłynąć na zmiany skórne, jednak nie niweluje świądu. Wysokie dawki acyklowiru również mogą zmniejszać wysypkę, ale ze względu na samoistne ustępowanie choroby, używanie leków przeciwwirusowych nie jest konieczne.

Jeśli zmiany nie zmniejszają się z czasem, radzimy, aby zasięgnąć porady specjalisty dermatologa. Nasi eksperci w ramach Centrum Dermatologicznego FebuMed (Warszawa) pomogą w ustaleniu właściwej diagnozy, oraz wyborze odpowiednich leków zmniejszających objawy choroby.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12