Dermatoskopowe badanie znamion - czyli pieprzyki pod lupą

Badanie wideodermatoskopem jest obecnie podstawowym narzędziem w diagnostyce podejrzanych barwnikowych zmian skórnych. Za jego pomocą można dostrzec charakterystyczne zmiany dla nowotworu – czerniaka, a także dokładnie dokładnie ocenić powstałe ogniska łuszczycowe. Coraz większym uznaniem cieszy się również w diagnostyce różnicowej chorób zapalnych skóry, oraz zmian niepigmentowanych. Co to jest badanie dermatoskopowe?

Wideodermatoskopia - co to jest badanie wideodermatoskopowe?

Dzięki uważnej ocenie można potwierdzić łagodny charakter widocznych znamion i schorzeń skórnych, wykluczając konieczność wykonania biopsji.

Wideodermatoskopia polega na oglądaniu skóry za pomocą specjalnego mikroskopu i silnego źródła światła umożliwiającego uzyskanie znacznie powiększonego obrazu.

Chociaż dermatoskopowe badanie znamion mogą wykonywać lekarze różnych specjalności, odpowiednia interpretacja obrazu uzyskiwanego tą techniką wymaga znacznego doświadczenia. Lekarze dermatolodzy z Centrum Dermatologicznego FebuMed w Warszawie są wyspecjalizowani w ocenie zmian skórnych dermatoskopem.

Diagnostyka łuszczycy, czerniaka złośliwego i znamion 

Jak wykazuje przegląd badań opublikowany w British Journal of Dermatology w 2008r., dermatoskopia znacznie bardziej dokładna w diagnostyce czerniaka, niż oglądanie gołym okiem, zwiększając szanse na jego rozpoznanie nawet 15 razy. Inne badania wykazują, że z jego pomocą można ograniczyć ilość niepotrzebnych biopsji skóry a także ilość osób z niegroźnymi zmianami, odsyłanymi do specjalisty z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Wiele osób posiada liczne pieprzyki na ciele, dlatego niemożliwe jest wycięcie ich wszystkich. Takim pacjentom radzimy, by odbywać regularne wizyty u dermatologa, połączone z badaniem dermatoskopowym. W ten sposób mogą oni uniknąć niepotrzebnego zabiegu, a jeśli pieprzyk ulega zmianom – wykluczyć możliwość, że powodem tego jest czerniak lub inny rak skóry.

Pacjenci, u których podejrzewa się występowanie łuszczycy - zwłaszcza skóry głowy oraz twarzy - powinni skonsultować się z lekarzem dermatologiem i ocenić zmiany przy pomocy dermatoskopu, aby wprowadzić odpowiednie leczenie uzależnione od stanu i liczby zmian skórnych objętych chorobą.

Co pozwala wideodermatoskopia?

Wideodermatoskopowe badanie skóry służy nie tylko do ceny zmian skórnych np. łuszczycy, ale również znamion barwnikowych innych niż pieprzyki. Złośliwa plama soczewicowata (z ang. lentigo maligna) przypomina nierównomiernie ubarwione piegi o dużym rozmiarze, a w rzeczywistości jest wczesną postacią czerniaka. Najczęściej występuje na twarzy, w miejscach widocznych, eksponowanych na słońce, jak policzki i okolice nosa. Wedle Journal of the American Academy of Dermatology użycie dermatoskopu w diagnostyce znacznie zwiększa prawdopodobieństwo odróżnienia złośliwych, od niezłośliwych znamion na podstawie ich mikroskopowego wyglądu.

Gdzie skorzystać z badania wideodermatoskopem?

Za pomocą wideodermatoskopu można oglądać zmiany skórne oraz dokładnie je oceniać. Dermatolodzy z Centrum Dermatologii FebuMed w Warszawie oferują kompleksową diagnostykę zmian skórnych, a w razie konieczności umożliwiają wykonanie biopsji skóry i wymrażania (krioterapii), pozwalających niemal bezboleśnie pozbyć się problemu, bez pozostawiania blizn.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12