Jak leczyć skórę niemowlęcia z egzemą?

Egzema, czyli wyprysk jest najczęstszym problemem skórnym w tym wieku. Małe krostki pojawiające się na niej mogą być reakcją na maź płodową, lub w wyniku podrażnienia przez stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, ubranka lub środki piorące. Zwykle zmiany wchłaniają się same w kilka dni po zaprzestaniu kontaktu z drażniącym środkiem. Jednak często rodzice zaniepokojeni utrzymującymi się zmianami szukają pomocy u specjalisty. Leczenie egzemy u noworodka

Jak rozpoznać egzemę u noworodka?

Wygląd egzemy może czasami wydawać się przerażający. Mocno zaczerwienione, łuszczące się plamy, występujące w pierwszych miesiącach życia mogą pokrywać niemal całą buzię, brzuszek i kończyny. Silne swędzenie może sprawiać, że dziecko próbuje się drapać, i dochodzi do wtórnego zakażenia zajętych miejsc przez bakterie. Podobne problemy zwykle występowały w dzieciństwie u rodziców. Wedle danych na stronie WebMD, ten problem pojawia się u 10-15% noworodków.

Często jest mylona z łojotokowym zapaleniem skóry, innym schorzeniem skóry wieku noworodkowego. Z związku z charakterystycznym umiejscowieniem zmian w okolicach włosów na główce, zwany bywa. "czepcem kołyskowym". Jednak jego leczenie jest zupełnie inne. Chociaż rozpoznanie egzemy u małego dziecka zwykle nie stanowi problemu - zanim zaczniesz jakiekolwiek leczenie, radzimy, by zasięgnąć porady specjalisty.

Stosowanie maści z antybiotykami oraz innych leków może zmienić wygląd zmian, co sprawi, że postawienie właściwej diagnozy może być znacznie trudniejsze. Wyprysk na skórze może być także objawem innych chorób - od poważniejszych schorzeń jak zespół Wiskotta-Aldricha, noworodkowego tocznia rumieniowatego, albo zwykłej potówki. Specjaliści w naszej klinice dermatologicznej FEBUMED służą fachową poradą, która rozwieje wszystkie wątpliwości co do pochodzenia wyprysku - i dalszego postępowania.

Jak leczyć skórę noworodka z egzemą?

Skóra noworodka jest bardzo delikatna, i łatwo ulega podrażnieniom, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Delikatne kosmetyki są podstawą leczenia egzemy u noworodków. Zbytnie przesuszenie skóry, informuje NHS Choices, najbardziej sprzyja powstawaniu nowych zmian. Skóra takiego dziecka produkuje zbyt mało substancji lipidowych - ceramidów, chroniących przed utratą wody, oraz zapewniających jej odpowiednie nawilżenie.

Dermokosmetyki zawierające ceramidy mają zmniejszać dolegliwości, a badania naukowe opublikowane w BMC Dermatology udowadniają, że są bezpieczne nawet dla dzieci w pierwszym miesiącu życia. Jeśli w Twojej rodzinie występował podobny problem, stosowanie emolientów nawilżających skórę można rozpocząć już w pierwszych dniach życia, bo może zapobiegać wystąpieniu egzemy, przekonuje Journal of Allergy and Clinical Immunology.

Należy również unikać ubierania dziecko w grube, wełniane sweterki, oraz inne ubranka z drażniących tkanin, które mechanicznie uszkadzają skórę. Doradzamy również, aby ubranka prać w delikatnych proszkach lub mydłach.

Czynniki pogarszające egzemę u noworodka

Zbytnie przegrzewanie dziecka jest dla niego niekorzystne, ponieważ kwaśny pot powoduje zaognienie zmian. Pewne znaczenie ma również stres - krzyk zwiększa ukrwienie na buzi, i zmiany stają się bardziej zaczerwienione, i mocniej swędzą. Mimo iż sama egzema nie jest wyrazem alergii, u wielu dzieci stwierdza się nadwrażliwość na niektóre pokarmy.

Naszym zdaniem niektóre alergizujące pokarmy, jak nabiał, mleko krowie, orzechy i jaja mogące zaostrzać zmiany powinny być wyeliminowane z diety dziecka z egzemą. Warto w tym celu zasięgnąć porady specjalisty dietetyka, którzy pracują w ramach Centrum Dermatologicznego FebuMed (Warszawa). Noworodek oczywiście nie sięga po takie produkty, ale zwykle problem wyprysku przeciąga się do wieku przedszkolnego. Na szczęście - większość dzieci wyrasta z niego w pierwszych latach życia.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12