Egzema, czyli wyprysk jest najczęstszym problemem skórnym w tym wieku. Małe krostki pojawiające się na niej mogą być reakcją na maź płodową, lub w wyniku podrażnienia przez stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, ubranka lub środki piorące. Zwykle zmiany wchłaniają się same w kilka dni po zaprzestaniu kontaktu z drażniącym środkiem. Jednak często rodzice zaniepokojeni utrzymującymi się zmianami szukają pomocy u specjalisty.
Wygląd egzemy może czasami wydawać się przerażający. Mocno zaczerwienione, łuszczące się plamy, występujące w pierwszych miesiącach życia mogą pokrywać niemal całą buzię, brzuszek i kończyny. Silne swędzenie może sprawiać, że dziecko próbuje się drapać, i dochodzi do wtórnego zakażenia zajętych miejsc przez bakterie. Podobne problemy zwykle występowały w dzieciństwie u rodziców. Wedle danych na stronie WebMD, ten problem pojawia się u 10-15% noworodków.
Często jest mylona z łojotokowym zapaleniem skóry, innym schorzeniem skóry wieku noworodkowego. Z związku z charakterystycznym umiejscowieniem zmian w okolicach włosów na główce, zwany bywa. "czepcem kołyskowym". Jednak jego leczenie jest zupełnie inne. Chociaż rozpoznanie egzemy u małego dziecka zwykle nie stanowi problemu - zanim zaczniesz jakiekolwiek leczenie, radzimy, by zasięgnąć porady specjalisty.
Stosowanie maści z antybiotykami oraz innych leków może zmienić wygląd zmian, co sprawi, że postawienie właściwej diagnozy może być znacznie trudniejsze. Wyprysk na skórze może być także objawem innych chorób - od poważniejszych schorzeń jak zespół Wiskotta-Aldricha, noworodkowego tocznia rumieniowatego, albo zwykłej potówki. Specjaliści w naszej klinice dermatologicznej FEBUMED służą fachową poradą, która rozwieje wszystkie wątpliwości co do pochodzenia wyprysku - i dalszego postępowania.
Skóra noworodka jest bardzo delikatna, i łatwo ulega podrażnieniom, dlatego wymaga specjalnej pielęgnacji. Delikatne kosmetyki są podstawą leczenia egzemy u noworodków. Zbytnie przesuszenie skóry, informuje NHS Choices, najbardziej sprzyja powstawaniu nowych zmian. Skóra takiego dziecka produkuje zbyt mało substancji lipidowych - ceramidów, chroniących przed utratą wody, oraz zapewniających jej odpowiednie nawilżenie.
Dermokosmetyki zawierające ceramidy mają zmniejszać dolegliwości, a badania naukowe opublikowane w BMC Dermatology udowadniają, że są bezpieczne nawet dla dzieci w pierwszym miesiącu życia. Jeśli w Twojej rodzinie występował podobny problem, stosowanie emolientów nawilżających skórę można rozpocząć już w pierwszych dniach życia, bo może zapobiegać wystąpieniu egzemy, przekonuje Journal of Allergy and Clinical Immunology.
Należy również unikać ubierania dziecko w grube, wełniane sweterki, oraz inne ubranka z drażniących tkanin, które mechanicznie uszkadzają skórę. Doradzamy również, aby ubranka prać w delikatnych proszkach lub mydłach.
Zbytnie przegrzewanie dziecka jest dla niego niekorzystne, ponieważ kwaśny pot powoduje zaognienie zmian. Pewne znaczenie ma również stres - krzyk zwiększa ukrwienie na buzi, i zmiany stają się bardziej zaczerwienione, i mocniej swędzą. Mimo iż sama egzema nie jest wyrazem alergii, u wielu dzieci stwierdza się nadwrażliwość na niektóre pokarmy.
Naszym zdaniem niektóre alergizujące pokarmy, jak nabiał, mleko krowie, orzechy i jaja mogące zaostrzać zmiany powinny być wyeliminowane z diety dziecka z egzemą. Warto w tym celu zasięgnąć porady specjalisty dietetyka, którzy pracują w ramach Centrum Dermatologicznego FebuMed (Warszawa). Noworodek oczywiście nie sięga po takie produkty, ale zwykle problem wyprysku przeciąga się do wieku przedszkolnego. Na szczęście - większość dzieci wyrasta z niego w pierwszych latach życia.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |