Przykry zapach spod pach?

Martwi Cię przykry zapach Twojego potu? Wcale nie musi on być wynikiem złej higieny. Tak naprawdę to przypadłość dość częsta, i może mieć związek z wieloma czynnikami - dietą, florą bakteryjną naszej skóry, albo przyjmowanymi lekami, oraz chorobami całego organizmu, szczególnie dotyczące układu nerwowego. Na nieprzyjemny zapach potu często narzekają osoby z cukrzycą, nadwagą, i zwolennicy ostrych przypraw. 

Dlaczego pot brzydko pachnie?

Wydzielina gruczołów potowych ma neutralny zapach, i dopiero gdy pod wpływem bakterii powstają z niej kwasy, pojawia się nieprzyjemny odór. Często ma związek z nadmiernym poceniem się - problemem dotykającym około 3% naszej populacji. Następnym ogniwem są bakterie, szczególnie Corynebacterium, naturalnie występujące w naszej skórze.

Pod ich działaniem, z składników potu wytwarzane są lotne cząsteczki, które powodują przykry zapach - szczególnie w okolicy pach. W języku medycznym nazywane jest to "bromhydroza". Nieprzyjemna woń ciała powoduje, że osoby zmagające się z tym problemem mają problemy z nawiązywaniem nowych kontaktów, i silne kompleksy - tymczasem brzydki zapach spod pach można pokonać!

Przykry zapach potu - jak sobie z nim radzić?

Czasami samo zachowanie odpowiedniej higieny - mycie raz dziennie, oraz usunięcie owłosienia w okolicy, która się poci, może sprawić, że Twoje ciało nie będzie wydzielał tak intensywnego zapachu. Warto stosować też mydło działające antybakteryjnie, zmniejszając ilość drobnoustrojów na skórze, a także skutecznie usuwając wydzielinę gruczołów potowych.

Antyperspiranty zawierające chlorek aluminium bardzo skutecznie ograniczają pocenie, i zawierają składniki neutralizujące zapachy. Radzimy by wybierać ubrania z naturalnych, oddychających tkanin. Zmniejszenie masy ciała może również pozwolić Ci na zmniejszenie natężenia pocenia się.

Spróbuj również zrezygnować z pikantnych potraw (zawierających czosnek czy cebulę). American Journal of Physiology podaje, że zawarte w nich substancje przekształcane są w wątrobie w związki o nieprzyjemnym zapachu, które wydzielane są przez płuca i mogą również przenikać do skóry.

Nie pij również napojów zawierających kofeinę (nie tylko kawy, ale również napojów energetycznych oraz coca-coli), oraz alkoholu, ponieważ również mogą wpływać na aktywność gruczołów wydzielających pot.

Nieprzyjemna woń ciała - kiedy konieczna jest wizyta u specjalisty?

Jeżeli zwykłe sposoby nie odnoszą skutku, warto zasięgnąć specjalistycznej porady. Kiedy pocisz się nocą, albo znacznie intensywniej niż zwykle, lub masz wrażenie, że Twój zapach zmienił się - to znak, że warto poszukać pomocy lekarza. Przyczyna problemu może okazać się banalna, ale czasami niecodzienna woń potu może wskazywać na chorobę np. wątroby, lub nerek.

W Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie oferujemy kompleksową opiekę nad osobami zmagającymi się z problemem brzydkiego zapachu potu - od konsultacji dietetycznych, po dermatologiczne. Jeśli problem powoduje, że odczuwasz wstyd i nie radzisz sobie z kontaktami z innymi ludźmi, warto również udać się do psychodermatologa. Ten specjalista zajmujący się osobami z chorobami dotyczącymi skóry pomoże Ci uporać się z nękającymi Cię kompleksami.

Zapach potu jest cechą bardzo indywidualną, i zależy od naszej płci, wieku oraz czynników genetycznych. Czasami to tylko nasze wrażenie, że zapach potu jest przykry - wedle ankiet przeprowadzonych przez lekarzy z USA, aż 85% ludzi tak uważa, ale często mija się to z prawdą.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12