Leczenie trądziku podczas karmienia piersią

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Jej ciało bardzo się wtedy zmienia, poddawane grze wydzielanych hormonów. Ich wpływ zaznacza się również na naszej skórze. U połowy kobiet w trakcie ciąży występuje trądzik, a problem może nie ustawać w trakcie karmienia piersią. Jednak wiele dostępnych leków i kosmetyków stosowanych przez nastolatki może odbijać się na zdrowiu dziecka. Jak leczyć trądzik podczas karmienia piersią, w sposób bezpieczny dla matki i noworodka? Leczenie trądziku podczas karmienia piersią

Trądzik w trakcie laktacji - jak dbać o skórę?

Trądzik w trakcie karmienia piersią nie jest "specjalnym" rodzajem trądziku. Istnieje wiele sposobów aby zadbać o skórę. Zastosuj naturalne metody - tych kilka zabiegów może skutecznie zmniejszyć ilość wyprysków i ułatwi ich gojenie:

  • nie myj twarzy za często - wystarczy, że oczyścisz ją dwa razy dziennie. Zbyt intensywne oczyszczanie przesusza skórę i pobudza gruczoły łojowe
  • nie wyciskaj pryszczy - to powoduje powstawanie nieestetycznych blizn
  • staraj się nie dotykać twarzy rękami - znajduje się na nich wiele bakterii
  • jeśli Twoje włosy mają skłonność do przetłuszczania się - myj je regularnie

Naturalne kosmetyki na trądzik podczas karmienia piersią

Czasami sama pielęgnacja nie wystarczy, ale wiele naturalnych sposobów możesz stosować bez żadnego ryzyka. Olej kokosowy to naturalny kosmetyk, który doskonale nawilża skórę, działa jak filtr przeciwsłoneczny, a ponadto - ma działanie przeciwbakteryjne. Zawarty w nim kwas laurynowy wykazuje aktywność przeciw głównemu drobnoustrojowi, odpowiedzialnemu za zmiany trądzikowe - Propionibacterium acnes.

Nierafinowany olej kokosowy możesz stosować na skórę zamiast kremu nawilżającego na noc. Możesz również wykonywać maseczki z płatków owsianych, oraz ogórka, które mają łagodzący wpływ na skórę. Journal of Drugs in Dermatology zaleca kosmetyki z owsem również przy podrażnieniach wywołanych stanem zapalnym skóry, który często towarzyszy zmianom trądzikowym. Maseczki z miodu to środek używany od starożytności, który przyspiesza gojenie się ran, tworzy środowisko zabójcze dla bakterii, i doskonale wygładza skórę.

Wybieraj leki bezpieczne w trakcie stosowania piersią

Podczas karmienia piersią, podobnie jak w ciąży musisz szczególnie uważać na stosowane preparaty. Wiele leków używanych w celu zmniejszenia trądziku nie może być stosowanych w ciąży, ponieważ ma szkodliwy wpływ na rozwijające się w Twoim brzuchu dziecko. Pamiętaj jednak, że niektóre z leków, szczególnie stosowane doustnie, przenikają do Twojego mleka. Nawet maści stosowane na skórę w pewnym stopniu wchłaniają się, przenikając do wnętrza organizmu, chociaż używanie większości z nich jest uważane za bezpieczne, jak piszą lekarze na łamach Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej.

Dlatego jeśli jesteś w trakcie karmienia piersią - nie ryzykuj, że ich stosowanie odbije się na zdrowiu Twojego dziecka. Zanim zaczniesz stosować jakiekolwiek kosmetyki, pamiętaj, aby zasięgnąć porady specjalisty dermatologa. Dermatolodzy pracujący w Centrum FebuMed (Warszawa) dysponują odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, niezbędną w przypadku tak szczególnego pacjenta jakim jest kobieta w ciąży. Stosując się do ich porad masz pewność, że leczenie przebiega w sposób bezpieczny nie tylko dla Ciebie, ale również i Twojego dziecka.  

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12