Fototerapia, naświetlanie lampami PUVA SOAK

Naświetlanie promieniami UV przynosi pozytywny efekt terapeutyczny w leczeniu chorób skóry o podłożu autoimmunologicznym, alergicznym, łojotokowym i nowotworowym. Sprawdza się również w terapii chorób skóry głowy i włosów, zaburzeniach rogowacenia skóry, zaburzeniach barwnikowych i chorobach metabolicznych. 

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED dajemy możliwość skorzystania z terapii PUVA SOAK do fototerapii stóp i / lub dłoni. W przypadku fotochemioterapii PUVA SOAK wykorzystujemy kompaktowe systemy światłoterapii HYDROSUN CP4, które stosowane są na co dzień w celach terapeutycznych na oddziałach i klinikach dermatologicznych w całej Polsce. Naświetlamy dłonie oraz stopy.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Na czym polega fototerapia PUVA?

Fototerapia PUVA - naświetlanie lampami PUVA w WarszawieCo to jest fototerapia? To metoda leczenia chorób skóry polegająca na naświetlaniu skóry specjalnymi lampami emitującymi promieniowanie ultrafioletowe, które hamuje nadmierną proliferację naskórka.

Fototerapia PUVA wymaga systematyczności i ciągłości stosowania. Zazwyczaj zaleca się korzystanie z lamp minimum 3 razy w tygodniu przez okres kilku miesięcy. Plan terapii PUVA jest zawsze opracowywany przez lekarza, który ustala częstotliwość i czas naświetlania w zależności od stanu i potrzeb pacjenta.

Naświetlania PUVA SOAK są skuteczną metodą leczenia łuszczycy i atopowego zapalenia skóry. W przypadku zmian łuszczycowych najlepsze rezultaty osiągane są u pacjentów z umiarkowaną do ciężkiej postaci łuszczycy plackowatej. 

W leczeniu przewlekłych chorób skóry, takich jak łuszczyca i atopowe zapalenie skóry, fototerapia PUVA SOAK może być stosowana w formie terapii skojarzonej. Celem jest zwiększenie skuteczności leczenia, skrócenie jego trwania oraz zminimalizowanie ryzyka skutków ubocznych. Leczenie łuszczycy przy pomocy lamp PUVA polega na zastosowaniu klasycznej terapii PUVA SOAK i naświetlaniu miejsc, które są zmienione chorobowo, takich jak kończyny górne (dłonie, w tym paznokcie) oraz kończyny dolne.

Choć PUVA SOAK jest jedną z najbezpieczniejszych metod naświetlań, może wywoływać takie same skutki uboczne jak inne terapie związane z zastosowaniem promieniami UV. Zaliczamy do nich nudności, zawroty i bóle głowy, świąd, fotostarzenie skóry, rogowacenie naskórka oraz powstawanie plam barwnikowych.

Jakie są rodzaje terapii PUVA?

PUVA in polega na podawaniu doustnie psoralenów (fotouczulaczy zwiększających wrażliwość skóry na nadfiolet) oraz naświetlaniu skóry lampami. Zażycie psoralenów przez pacjenta z równoczesnym naświetlaniem UVA hamuje hiperproliferację naskórka charakterystyczną dla łuszczycy, co pozwala uzyskać najlepszy efekt fototerapii.

PUVA ex (zwana również PUVA Bath) stosuje się u pacjentów, którzy nie mogą korzystać z klasycznych terapii PUVA. Polega ona na smarowaniu zajętych chorobowo miejsc roztworem psoralenu lub dodaniu psoralenu do kąpieli wodnej przy jednoczesnym naświetlaniu promieniami UVA.

RePUVA to naświetlanie przebiegające wraz z jednoczesnym przyjmowaniem doustnie retinoidów, które mają za zadanie m.in. hamowanie syntezy DNA w naskórku oraz normalizowanie proliferacji keratynocytów i rogowacenia wierzchniej warstwy naskórka.

Fototerapia PUVA jest szeroko stosowana w leczeniu chorób skóry, a fototerapia łuszczycy jest jednym z najczęstszych wskazań do tego rodzaju terapii. Terapia PUVA jest jedną z metod, które mogą przynieść ulgę wielu pacjentom dermatologicznym.

Fototerapia PUVA - naświetlanie lampami PUVA jako skuteczna forma walki z łuszczycą i AZSJakie są wskazania do terapii PUVA?

Terapia lampami PUVA SOAK to jedna z form leczenia przewlekłych chorób skóry, takich jak:

  • choroby z kręgu przyłuszczyc,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • bielactwo nabyte,
  • pokrzywka barwnikowa,
  • świerzbiączka guzkowa,
  • wyprysk stóp i dłoni,
  • łysienie plackowate,
  • chłoniak skóry z limfocytów T – ziarniak grzybiasty,
  • rozległy ziarniak obrączkowaty,
  • choroba Grovera,
  • trądzik,
  • liszaj płaski.

Czy są przeciwwskazania do fototerapii PUVA?

Terapia PUVA SOAK przeciwwskazana jest u pacjentów:

  • z nadwrażliwością na światło lub przyjmujących leki światłouczulające,
  • z chorobami wątroby, nadciśnieniem i chorobami oczu (zaćma, jaskra),
  • z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek,
  • z chorobami nowotworowymi,
  • z chorobami układu sercowo- naczyniowego,
  • z padaczką,
  • kobiet ciężarnych oraz karmiących,
  • dzieci do 12 r. ż.

O czym pamiętać podczas fototerapii PUVA?

Podczas fototerapii PUVA należy przyjmować psoraleny zgodnie z zaleceniami lekarza i nosić okulary przeciwsłoneczne przez 24 godziny po naświetlaniu, aby chronić oczy. Ważne jest, aby unikać ekspozycji na naturalne światło słoneczne przez ten czas, aby zapobiec oparzeniom skóry. 

Regularne kontrole dermatologiczne są kluczowe w terapii PUVA, aby monitorować postępy i wykrywać ewentualne skutki uboczne. Pacjent powinien zgłaszać lekarzowi wszelkie niepokojące objawy. Przestrzeganie tych zasad zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność fototerapii PUVA.
 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik konsultacji i zabiegów

 

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 - 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci 

260 - 280 zł

FOTOTERAPIA PUVA SOAK (ręce/stopy)

CENA

Jeden zabieg

35 zł

10 zabiegów (50 zł taniej) 

300 zł

20 zabiegów (150 zł taniej) 

550 zł

UMÓW SIĘ! >>