Dermatoskopia i wideodermatoskopia - Centrum Dermatologiczne Febumed

Dermatoskopia i wideodermatoskopia

Czym jest dermatoskopia? Wideodermatoskopia i dermatoskopia w Warszawie

Dermatoskopia (dermoskopia) to podstawowe badanie zmian skórnych. Razem z badaniem histopatologicznym pozwala na dokładną analizę skóry. Jest badaniem szybkim, bezbolesnym i bezpiecznym. Dermatoskopia wkonywana jest przez lekarza za pomocą dermatoskopu ręcznego lub wideodermatoskopu.

Czym jest wideodermatoskopia? 

Cyfrowy wideodermatoskop umożliwia nie tylko szczegółową diagnostykę skóry w dużym powiększeniu optycznym (nawet 200 krotnym), ale ułatwia także pomiar i ocenę wielkości zmian bezpośrednio na ekranie komputera. Wyniki badania opisywane są i archiwizowane w plikach, które dostępne są dla pacjenta tuż po zakończeniu wizyty. Uzyskane w ten sposób dane pozwalają na dokładną ocenę rozwoju schorzeń skóry i stanowią cenne uzupełnienie historii choroby. Lekarz przy kolejnej wizycie może wrócić do zdjęć i ocenić czy zmiany skórne zmieniły rozmiar, kształt, strukturę itp. 

Body mapping – badanie wszystkich znamion na ciele

Body mapping to badanie dermatoskopowe wszystkich zmian skórnych na ciele. Polecane jest osobom mającym liczne, rozsiane po całym ciele znamiona barwnikowe (tzw. pieprzyki). Wskazaniem do jego wykonania jest duża liczba niepokojących zmian skórnych o nieregularnym kształcie, kolorze i wielkości. Regularnie przeprowadzone w ramach profilaktyki czerniaka umożliwia dokładną ocenę stanu skóry. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne, nie ma żadnych przeciwskazań do jego wykonania.

Wskazania do badań:

  • zmiany barwnikowe skóry (np. pieprzyki, piegi, plamy soczewicowate),
  • znamiona wrodzone i nabyte (zwłaszcza te, które w ciągu ostatnich miesięcy zmieniły kształt, wielkość, kolor lub mają skłonność do krwawienia),
  • jasna karnacja sprzyjająca oparzeniom słonecznym,
  • nadmierne opalanie lub regularne korzystanie z solarium,
  • ślady po oparzeniach słonecznych,
  • występowanie w rodzinie przypadków zachorowań na raka skóry lub raka trzustki.

 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

Dlaczego należy badać znamiona? 

Badanie dermatoskopowe powinno być wykonywane raz do roku w ramach profilaktyki czerniaka i innych nowotworów skóry. Wczesna diagnostyka podejrzanych znamion skórnych zwiększa szansę wyzdrowienia aż do 90%. Dzięki dermatoskopii możemy szybko wykryć niebezpieczne zmiany i wprowadzić odpowiednie leczenie. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których w rodzinie stwierdzono przypadki nowotworów skóry oraz tych, które regularnie korzystają z solariów i kąpieli słonecznych.

Profilaktyka czerniaka 

Zmiany skórne, które w trakcie badania dermatoskopowego wzbudzają podejrzenia co do swojego charakteru, najbezpieczniej jest usunąć chirurgicznie. Zabieg ten jest bezbolesny – odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Następnie lekarz zleca badanie histopatologiczne - sprawdzenie czy wycięte znamię nie zawierało komórek raka. W przypadku diagnozy czerniaka podejmowane są kolejne kroki leczenia.

Badanie znamion, pieprzyków w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie

Zajmujemy się kompleksową diagnostyką oraz leczeniem wszystkich zmian skórnych,  nawet tych o trudnej lokalizacji. Wykonujemy badanie dermoskopowe, wideodermoskopowe w oparciu o nowoczesny sprzęt, a także histopatologię. Badania wykonywane są u osób dorosłych oraz dzieci w trakcie konsultacji medycznej. 

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

 

Cennik

   KONSULTACJE CENA

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

220 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci 

220 zł