Łuszczyca kropelkowata – przyczyny, leczenie i zdjęcia

Łuszczyca kropelkowata jest szczególną postacią tej choroby. Uważana się ją za charakterystyczną dla dzieci i młodzieży. Występuje u około co 50-100 pacjenta w tej grupie wiekowej. W odróżnieniu od form o typowym, przewlekłym przebiegu, pojawia się nagle, często będąc poprzedzona infekcją bakteryjną. Typowe zmiany skórne nie mają postaci typowych płatów różowej łuszczącej się skóry, ale przyjmują formę drobnych grudek, o łososiowej barwie. Łuszczyca kropelkowata – przyczyny, leczenie i zdjęcia

Stąd też bierze się jej łacińska nazwa – psoriasis guttatae, od „gutta”, czyli kropla. Najwięcej zmian obejmuje skórę skalpu i twarzy – zatem obszary odkryte, informuje Adolescent Health, Medicine and Therapeutics. Może się to wiązać ze znacznym cierpieniem i poczuciem wyobcowania przez młodych pacjentów.

Łuszczyca kropelkowata - przyczyny

Łuszczycę uważa się powszechnie za przewlekłą chorobę skóry, która wiąże się z występowaniem mniej, lub bardziej nasilonych objawów przez całe życie pacjenta. W tej kwestii łuszczyca kropelkowata również stanowi wyjątek, ponieważ w jej typowym przebiegu zmiany zanikają całkowicie na przestrzeni kilku miesięcy.

Zazwyczaj też nie stres jest powodem zaostrzeń, a wspomniane wcześniej infekcje. Ważne są również czynniki genetyczne, o czym świadczą badania na bliźniakach. Bliźnięta jednojajowe, o identycznym materiale genetycznym, zapadają na łuszczycą wyraźnie częściej niż dwujajowe, które są różne pod względem genetycznym jak urodzone z różnych ciąż rodzeństwo, dowodzą obserwacje prowadzone na norweskich dzieciach.

Ze względu na wyraźne powiązania łuszczycy kropelkowatej z infekcją bakteriami z rodzaju Streptococcus, niektórzy lekarze są zwolennikami podawania antybiotyków u osób z łuszczycą nawet zanim rozwinie się pełnoobjawowa infekcja. Bakterie z tego rodzaju są częstą przyczyną anginy, oraz innych infekcji dróg oddechowych.

Z tego powodu, część specjalistów opowiadała się nawet za wykonaniem tonsillektomii u swoich pacjentów. Infekcja może bowiem wywołać zaostrzenie objawów skórnych lub ich ponowne pojawienie się, również u osób z innymi postaciami łuszczycy. Obszerny przegląd badań ekspertów z Cohrane wykluczył jednak, że tak radykalne postępowanie, podobnie jak wczesna antybiotykoterapia, daje pozytywne skutki dla pacjentów.  

Ponadto wysiew zmian łuszczycyowych w tej postaci może być wywołany, podobnie jak w łuszczycy pospolitej, przez uszkodzenie skóry, czy niektóre rodzaje leków

Leczenie łuszczycy kropelkowatej

Pierwszą linię leczenia stanowią maści ze sterydami o silnym działaniu przeciwzapalnym, które jednak mają znane ograniczenia oraz działania niepożądane. Zalecane są również specjalne dermokosmetyki o działaniu zmniejszającym świąd i ograniczającym nadmierne podziały komórek skóry.

Fototerapia również stanowi istotne narzędzie w walce ze zmianami skórnymi, a wraz z osiągnięciem remisji zmian, częstotliwość sesji można zmniejszyć by utrzymać efekty. Podawanie doustnych leków wymaga często specjalnego nadzoru.

Uwagi wymagają pochodne witaminy A (retinoidy). Niezbędna jest obserwacja funkcji wątroby oraz pod kątem innych niepożądanych działań. W tym przypadku wymagane jest stosowanie antykoncepcji, jeśli nastolatek już rozpoczął współżycie. Retinoidy są jednak bezpiecznymi lekami, jeśli terapia jest odpowiednio monitorowana.

Leki immunosupresyjne i biologiczne są zwykle wybierane przy silnym natężeniu zmian skórnych. Leczenie łuszczycy u młodych pacjentów jest jednak skomplikowane, dlatego wymaga zawsze opieki i monitorowania ze strony specjalisty.

Zdjęcia pacjentów

Łuszczyca kropelkowata - zdjęcie nr 1

Łuszczyca kropelkowata - zdjęcie nr 2

Łuszczyca kropelkowata - zdjęcie nr 3

zdjęcia: MedScape

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12