Elektrokoagulacja - wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Elektrokoagulacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie elektrochirurgii, wykorzystywany do usuwania zmian skórnych. Polecany jest zwłaszcza osobom, u których wykryte zmiany nie kwalifikują się do usunięcia za pomocą kriochirurgii (tzw. wymrożenia) – dotyczy to np. brodawek wirusowych, które mają predyspozycje do odnawiania się.    Elektrokoagulacja Warszawa Dermatolog Febumed

Istotną elektrokoagulacji jest całkowite zlikwidowanie zmiany przy pomocy prądu zmiennego o dużej częstotliwości, powodującego natychmiastowe usunięcie niepożądanych znamion.

Większość zmian, zwłaszcza małych, usuwanych jest w sposób bezbolesny. Pacjenci twierdzą jedynie, że czasami odczuwają niewielkie uczucie pieczenia, które towarzyszy im w trakcie wykonywania zabiegu.

Jednakże niektóre zmiany – szczególnie te o charakterze rozległym – wymagają znieczulenia miejscowego np. w postaci kremu znieczulającego, który aplikowany jest bezpośrednio na skórę na kilkanaście minut przed zabiegiem. Dzięki temu niwelowane jest poczucie dyskomfortu towarzyszące usunięciu zmian.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Zmiany usuwane są w warunkach ambulatoryjnych, przez lekarza dermatologa, przy użyciu aparatu elektrochirurgicznego Eltron 80. Decyzję czy dana zmiana może być usunięta przy pomocy elektrokoagulacji podejmuje dermatolog w trakcie wstępnej konsultacji. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu – zmiany mogą być usunięte podczas tej samej konsultacji.

Wskazania do zabiegu w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

Zabieg polecany jest pacjentom posiadającym zmiany, których nie można usunąć kriochirurgicznie. Zaliczamy do nich m.in.

  • niektóre brodawki (łojotokowe, wirusowe, płaskie),
  • prosaki,
  • kaszaki,
  • mięczaki zakaźne,
  • naczyniaki gwiaździste,
  • kępki żółte.

Przeciwwskazania do zabiegu

Elektrokoagulacji nie powinno wykonywać się bezpośrednio po niektórych zabiegach chirurgicznych i pielęgnacyjnych np. mikrodermabrazji czy peelingu chemicznym. Przed usunięciem zmian nie jest wskazane korzystanie z solarium, czy nadmierne opalanie, ze względu na możliwość wystąpienia podrażnienia.

Osoby chorujące na cukrzycę, mające problemy z zaburzeniem krążenia czy krzepnięciem krwi, nie powinny usuwać zmian elektrochirurgicznie. To samo dotyczy pacjentów z rozrusznikiem serca oraz w ciąży.

Jakich reakcji po zabiegu można się spodziewać?

Po zabiegu elektrochirurgicznym może pojawić się uczucie dyskomfortu, w niektórych przypadkach mogą powstać delikatne obrzęki skóry, rumienie czy zasinienia zwykle mające charakter przemijający. U części pacjentów w miejscu po usuniętych zmianach nie wykluczone jest lekkie krwawienie.

Wiele osób boi się elektrokoagulacji ze względu na możliwość powstawania blizn. Nic bardziej mylnego – odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu, zgodnie z zaleceniami lekarza, zapewni pacjentowi prawidłowe gojenie się rany.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
UMÓW SIĘ! >>