Elektrokoagulacja - wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Elektrokoagulacja to jeden z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie elektrochirurgii, wykorzystywany do usuwania zmian skórnych. Polecany jest zwłaszcza osobom, u których wykryte zmiany nie kwalifikują się do usunięcia za pomocą kriochirurgii (tzw. wymrożenia) – dotyczy to np. brodawek wirusowych, które mają predyspozycje do odnawiania się.    Elektrokoagulacja Warszawa Dermatolog Febumed

Istotną elektrokoagulacji jest całkowite zlikwidowanie zmiany przy pomocy prądu zmiennego o dużej częstotliwości, powodującego natychmiastowe usunięcie niepożądanych znamion.

Większość zmian, zwłaszcza małych, usuwanych jest w sposób bezbolesny. Pacjenci twierdzą jedynie, że czasami odczuwają niewielkie uczucie pieczenia, które towarzyszy im w trakcie wykonywania zabiegu.

Jednakże niektóre zmiany – szczególnie te o charakterze rozległym – wymagają znieczulenia miejscowego np. w postaci kremu znieczulającego, który aplikowany jest bezpośrednio na skórę na kilkanaście minut przed zabiegiem. Dzięki temu niwelowane jest poczucie dyskomfortu towarzyszące usunięciu zmian.

Jak przeprowadzany jest zabieg?

Zmiany usuwane są w warunkach ambulatoryjnych, przez lekarza dermatologa, przy użyciu aparatu elektrochirurgicznego Eltron 80. Decyzję czy dana zmiana może być usunięta przy pomocy elektrokoagulacji podejmuje dermatolog w trakcie wstępnej konsultacji. Jeżeli lekarz stwierdzi, że nie istnieją przeciwwskazania do zabiegu – zmiany mogą być usunięte podczas tej samej konsultacji.

Wskazania do zabiegu w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

Zabieg polecany jest pacjentom posiadającym zmiany, których nie można usunąć kriochirurgicznie. Zaliczamy do nich m.in.

  • niektóre brodawki (łojotokowe, wirusowe, płaskie),
  • prosaki,
  • kaszaki,
  • mięczaki zakaźne,
  • naczyniaki gwiaździste,
  • kępki żółte.

Przeciwwskazania do zabiegu

Elektrokoagulacji nie powinno wykonywać się bezpośrednio po niektórych zabiegach chirurgicznych i pielęgnacyjnych np. mikrodermabrazji czy peelingu chemicznym. Przed usunięciem zmian nie jest wskazane korzystanie z solarium, czy nadmierne opalanie, ze względu na możliwość wystąpienia podrażnienia.

Osoby chorujące na cukrzycę, mające problemy z zaburzeniem krążenia czy krzepnięciem krwi, nie powinny usuwać zmian elektrochirurgicznie. To samo dotyczy pacjentów z rozrusznikiem serca oraz w ciąży.

Jakich reakcji po zabiegu można się spodziewać?

Po zabiegu elektrochirurgicznym może pojawić się uczucie dyskomfortu, w niektórych przypadkach mogą powstać delikatne obrzęki skóry, rumienie czy zasinienia zwykle mające charakter przemijający. U części pacjentów w miejscu po usuniętych zmianach nie wykluczone jest lekkie krwawienie.

Wiele osób boi się elektrokoagulacji ze względu na możliwość powstawania blizn. Nic bardziej mylnego – odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu, zgodnie z zaleceniami lekarza, zapewni pacjentowi prawidłowe gojenie się rany.

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12