Bruksizm - jak długo trwa i jak się go leczy?

Bruksizm to jedna z najpopularniejszych, a zarazem najboleśniejszych, parafunkcji zwarciowych narządu żucia. Charakteryzuje się nieświadomym zaciskaniem zębów, ich zgrzytaniem lub wysuwaniem i usztywnieniem żuchwy. Leczony nieprawidłowo może doprowadzić do trwałych uszkodzeń zębów w postaci ich rozchwiania, starcia tkanek i pęknięć szkliwa. Bruksizm - jak długo trwa i jak się go pozbyć?

Mimo tego, że etiologia bruksizmu nie jest do końca znana (przyjmuje się, że w wielu przypadkach może mieć podłoże emocjonalne), wyróżniamy dwa jego rodzaje:

 

  • bruksizm w czasie snu (bruksizm nocny) - jest wynikiem patologicznego starcia twardych tkanek zębów, któremu towarzyszy zgrzytanie. Przyjmuje się, że nie ma on podłoża psychogennego - może być jednak związany z przebytą farmakoterapią, a także być następstwem niektórych chorób neurologicznych czy parasomni - zaburzeń snu.

 

  • bruksizm w czasie czuwania (bruksizm dzienny) - manifestuje się świadomym zaciskaniem zębów, którym nie towarzyszy tarcie czyli tzw. zgrzytanie. Uaktywnia się w wyniku działania stresorów środowiskowych i jak podkreślają badacze, może być wynikiem braku umiejętności kontrolowania stresu i sposobów na jego odreagowywanie.

 

Choć mało pacjentów zdaje sobie z tego sprawę, leczenie bruksizmu jest konieczne aby uchronić narządy żucia przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. Wynik jego leczenia zależy w dużej mierze od komunikacji pacjenta z lekarzem i sumiennym wykonywaniu jego zaleceń.

W Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie pacjentom z zaburzeniami mięśni żwacza proponujemy iniekcje z toksyny botulinowej typu A. W ten sposób obniżamy aktywność mięśni, co przekłada się na mniejsze ich napięcie. W efekcie możemy wyeliminować przewlekły ból towarzyszący bruksizmowi i uchronić pacjenta przed patologicznym starciem koron zębowych.

Objawy bruksizmu?

Z doświadczenia naszych lekarzy wynika, że pierwsze objawy bruksizmu są często ignorowane przez pacjentów. Zgłaszają się oni do specjalistów dopiero wtedy, kiedy pojawia się silny, przewlekły ból, którego nie da się uśmierzyć przy pomocy ogólnodostępnych środków przeciwbólowych.

Oprócz charakterystycznego bólu twarzy i obręczy barkowej, bruksizmowi mogą towarzyszyć inne objawy ogólnoustrojowe w postaci:

  • starć patologicznych koron zębowych,
  • recesji dziąseł,
  • ubytków abfrakcyjnych (tzw. niepróchnicowego pochodzenia),
  • pęknięć szkliwa.

a także:

  • ból karku i pleców,
  • ból ucha (w tym problemy ze słuchem),
  • zaburzenia równowagi,
  • trudności z połykaniem i produkcją śliny,
  • przeskakiwania, bolesność i słyszalne trzaski ze strony stawu skroniowo-żuchwowego. 

Jak długo trwa bruksizm i jak się go pozbyć? Metody leczenia

Bruksizm jest chorobą przewlekłą, której leczenie nie opiera się na jednej, sprawdzonej metodzie. W celu zahamowania zjawiska bruksizmu stosuje się szereg różnych rozwiązań w ramach terapii łączonej - indywidualnie dobranej do potrzeb pacjenta.

W zależności od rodzaju bruksizmu (bruksizm w czasie snu, bruksizm w czasie czuwania) wyróżniamy m.in. terapię behawioralną, która oparta jest na ćwiczeniach związanych z zachowaniem równowagi psychicznej, w tym technik relaksacyjnych pozwalających na rozluźnienie mięśni żucia.

Jednym z elementów leczenia mogą być ostrzykiwania mięśni żwacza za pomocą toksyny botulinowej. Zabieg z powodzeniem wykonywany jest na co dzień przez lekarzy dermatologów specjalizujący się w medycynie estetycznej. Zabieg polega na wprowadzeniu w docelowe miejsce toksyny botulinowej, która prowadzi do rozluźnienia mięśni.

Co ciekawe, zabieg daje dobre rezultaty również w przypadku leczenia szczękościsku oraz zaburzeń pracy mięśnia żwacza i mięśnia skroniowego. W odróżnieniu od innych metod leczenia, toksyna botulinowa daje praktycznie natychmiastowe rezultaty w postaci redukcji napięcia mięśni żwacza, a jej okres działania wynosi od 3 do 6 miesięcy.

Leczenie bruksizmu toksyną botulinową powinno zawsze być prowadzone przez lekarza - co praktykowane jest w naszym Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować pacjentowi bezpieczeństwo oraz wysoką skuteczność wykonywanego zabiegu.

Leczenie bruksizmu w Warszawie

Jeśli jesteś zainteresowany zabiegiem w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie, zapisz się na konsultację przedzabiegową do wybranego lekarza dermatologa.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
UMÓW SIĘ! >>