Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?

Wyprysk kontaktowy nie jest jednostką chorobową, ale zbiorczym określeniem na choroby o zróżnicowanej etiologii wykazujących pewne podobieństwa obrazu klinicznego i przebiegu.

Nazwa “wyprysk kontaktowy” wskazuje, że objawy powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu czynnika chorobotwórczego ze skórą. Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?

Etiologia i charakterystyka wyprysku kontaktowego

Istnieją różne odmiany wyprysku kontaktowych, do których zaliczamy takie choroby, jak 

  • alergiczny wyprysk kontaktowy  jest chorobą wywoływaną przez związki drobnocząsteczkowe. Rozwija się przede wszystkim u osób zmagającymi się z alergiami kontaktowymi, u których stwierdzono nadwrażliwość na dany hapten np. nikiel.
  • wyprysk z podrażnienia jest efektem działania na skórę czynników drażniących (np. substancji żrących), pod wpływem których dochodzi do uszkodzenia skóry.
  • proteinowy wyprysk kontaktowy, który występuje u osób ze skazą atopową mającą stały kontakt z produktami białkowymi.

Rozpoznanie i leczenie wyprysku kontaktowego w Centrum Dermatologicznym FEBUMEDw Warszawie

Wyprysk kontaktowy rozpoznaje się na podstawie przeprowadzonych testów alergicznych - badaniem z wyboru są testy płatkowe, które umożliwiają pacjentowi w sposób bezbolesny na wykrycie czynników alergizujących. Testy płatkowe dedykowane są osobom dorosłym oraz dzieciom powyżej 6 roku życia.

Leczenie terapuetyczne wyprysku kontaktowego skóry obejmuje leczenie miejscowe oraz ogólne, i uzależnione jest od stopnia nasilenia choroby. Podstawą jest stosowanie glikokortykosteroidów oraz eliminowanie środków uczulających.

Wspomagająco w leczeniu używane są aerozole w postaci wysuszających okładów, maści i kremy o działaniu nawilżającym i przeciwświądowym oraz emolienty zapewniające właściwą odbudowę bariery naskórkowej. W przypadkach odpornych na leczenie sterydowe rekomendowane jest stosowanie fototerapii, zwłaszcza wąskim światłem UVB 311 nm.

Skonsultuj swój przypadek z lekarzem dermatologiem z Centrum Dermatologii FEBUMED (Warszawa) i umów się ze specjalistą na przeprowadzenie testu płatkowego, który pozwoli na wykrycie czynników drażniących, które mogą wpływać na pogorszenie się stanu Twojej skóry.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł

Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12