Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?

Wyprysk kontaktowy nie jest jednostką chorobową, ale zbiorczym określeniem na choroby o zróżnicowanej etiologii wykazujących pewne podobieństwa obrazu klinicznego i przebiegu.

Nazwa “wyprysk kontaktowy” wskazuje, że objawy powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu czynnika chorobotwórczego ze skórą. Wyprysk kontaktowy alergiczny: jak go wyleczyć?

Etiologia i charakterystyka wyprysku kontaktowego

Istnieją różne odmiany wyprysku kontaktowych, do których zaliczamy takie choroby, jak 

  • alergiczny wyprysk kontaktowy  jest chorobą wywoływaną przez związki drobnocząsteczkowe. Rozwija się przede wszystkim u osób zmagającymi się z alergiami kontaktowymi, u których stwierdzono nadwrażliwość na dany hapten np. nikiel.
  • wyprysk z podrażnienia jest efektem działania na skórę czynników drażniących (np. substancji żrących), pod wpływem których dochodzi do uszkodzenia skóry.
  • proteinowy wyprysk kontaktowy, który występuje u osób ze skazą atopową mającą stały kontakt z produktami białkowymi.

Rozpoznanie i leczenie wyprysku kontaktowego w Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie

Wyprysk kontaktowy rozpoznaje się na podstawie przeprowadzonych testów alergicznych - badaniem z wyboru są testy płatkowe, które umożliwiają pacjentowi w sposób bezbolesny na wykrycie czynników alergizujących. Testy płatkowe dedykowane są osobom dorosłym oraz dzieciom powyżej 6 roku życia.

Leczenie terapuetyczne wyprysku kontaktowego skóry obejmuje leczenie miejscowe oraz ogólne, i uzależnione jest od stopnia nasilenia choroby. Podstawą jest stosowanie glikokortykosteroidów oraz eliminowanie środków uczulających.

Wspomagająco w leczeniu używane są aerozole w postaci wysuszających okładów, maści i kremy o działaniu nawilżającym i przeciwświądowym oraz emolienty zapewniające właściwą odbudowę bariery naskórkowej. W przypadkach odpornych na leczenie sterydowe rekomendowane jest stosowanie fototerapii, zwłaszcza wąskim światłem UVB 311 nm.

Skonsultuj swój przypadek z lekarzem dermatologiem z Centrum Dermatologii FebuMed (Warszawa) i umów się ze specjalistą na przeprowadzenie testu płatkowego, który pozwoli na wykrycie czynników drażniących, które mogą wpływać na pogorszenie się stanu Twojej skóry.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

    KONSULTACJE CENA    

    Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł    

    Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł   

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12