Pielęgnacja skóry atopowej i z egzemą

Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest niezwykle problematyczna, co uwarunkowane jest przede wszystkimi czynnikami zewnętrznymi.

U niektórych atopików skóra może być znacznie niesamowicie wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, a wtedy łatwo o powstawanie jej uszkodzeń i podrażnień. Pielęgnacja skóry z AZS

W Centrum Dermatologicznym FebuMed w Warszawie w trakcie konsultacji dermatologicznej powiemy Tobie, jak należy dbać o wrażliwą skórę.

Jeżeli cierpisz na atopowe zapalenie skóry lub egzemę, a Twoja skóra po myciu wydaje się nieprzyjemnie napięta i sucha, często pojawiają się na niej zaczerwienienia, a wiele kosmetyków bardziej jej szkodzi niż pomaga – prawdopodobnie należy ona do wrażliwych typów skóry.

Istnieją jednak sposoby, które zapobiegną powstawaniu podrażnień, suchych skórek, oraz wysypek pod wpływem kosmetyków.

Podrażnienia skóry w atopowym zapaleniu skóry i egzemie

W przypadku skóry atopowej, zapobieganie podrażnieniom skóry może być jeszcze trudniejsze. Jednak coraz częściej producenci kosmetyków tworzą linie dedykowane dla cery z różnymi problemami.

Mają one bogatszą konsystencję, i pozbawione są zazwyczaj substancji odpowiedzialnych za podrażnienia. Zawierają emolienty (substancje natłuszczające) oraz humektanty (o działaniu nawilżającym), które zwiększają odżywienie skóry.

Ponadto zapobieganie podrażnieniom skóry, oraz ich leczenie, często wymaga sumiennego stosowania leków - szczególnie w okresie nasilenia zmian. Poza lekami zawierającymi sterydy, często stosowane są inhibitory kalcyneuryny, przypominają twórcy AllergyUK Organization.

W połączeniu z pielęgnacją, nie tylko umożliwiają wygojenie się zmian, zapobiegają ich nawrotom, ale również zmniejszają odczuwany świąd, który zmusza do drapania co powoduje infekcje bakteryjne, oraz pogorszenie kondycji skóry.

Lekarze z Centrum Dermatologii FebuMed (Warszawa) podpowiedzą jak unikać podrażnień

Odpowiednia pielęgnacja w celu zapobiegania podrażnieniom dla osób z atopowym zapaleniem skóry nie polega wyłącznie na doborze dermokosmetyków. Równie istotny jest rodzaj detergentu stosowany do prania ubrań oraz materiał z którego te są wykonane.

Wełna i tkaniny sztuczne często pogarszają zmiany atopowe. Ponadto alergie pokarmowe (np. na orzeszki ziemne, jaja, gluten) oraz na kurz czy sierść zwierząt również mogą odpowiadać za powstawanie podrażnień skóry. Amerykański National Institute of Health zaleca również, aby unikać nagłych zmian temperatur, w tym gorących lub długich pryszniców oraz dostosowania rodzaju pielęgnacji do pory roku (w szczególności w klimacie suchym, lub podczas zimy).

Wrażliwa skóra, szczególnie u atopików, nie lubi wahań wilgotności oraz temperatury. Warto więc wiedzieć, że właściwa pielęgnacja zapewni jej ochronę i piękny wygląd.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12