Łuszczyca jest często występującą przewlekłą chorobą zapalną, której główne objawy dotyczą skóry. Zmaga się z nią około milion osób w Polsce, a w skali całego świata dotyka aż 2% populacji. Łuszczyca ma jednak wyraźny wpływ na inne organy, i często występują w niej dolegliwości ze strony stawów, narządu wzroku czy nerek. Ponadto jej występowanie, jak podają eksperci z Mayo Clinic, zwiększa ryzyko innych poważnych schorzeń, jak nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, a w ciężkim jej przebiegu - zwiększa się ryzyko otyłości i zespołu metabolicznego.
Wszystko to sprawia, że pacjent z łuszczycą powinien być objęty kompleksową opieką, przez przedstawicieli różnych specjalności. Taki wielodyscyplinarny zespół powinien obejmować nie tylko lekarzy, ale m.in. dietetyka, psychodermatologa. Czasami konieczne są również zabiegi - np. kriochirurgii, które pozwolą pozbyć się zmian skórnych.
Jedną z najczęstszych, a zarazem najbardziej poważnych komplikacji łuszczycy jest łuszczycowe zapalenie stawów. Wedle źródeł podawanych przez Journal of the American Academy of Dermatology, z tym schorzeniem zmierzy się 5-40% osób z łuszczycą.
Choroba długo imituje zwyrodnienia układu ruchu, które pojawiają się z wiekiem, ale tak naprawdę jej podłożem, podobnie jak w łuszczycy - jest przewlekły stan zapalny. Ból, obrzęk stawów i uczucie sztywności nasilające się w godzinach porannych powinny nas skłonić do poszukiwania pomocy reumatologa.
Leczenie zapobiega trwałemu uszkodzeniu stawów, które prowadzi do niepełnosprawności - przy ciężkim przebiegu, już po kilku latach trwania choroby. Dlatego nie możemy zwlekać - szybkie rozpoczęcie terapii ma tu krytyczne znaczenie, jak informuje Annals of Rheumatic Diseases.
Łuszczyca aż o 22% zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, a to prowadzi do innych powikłań ze strony serca, nerek oraz rozwoju miażdżycy. Raport specjalistów z czasopisma JAMA Dermatology wykazuje, że osoby zmagające się z ciężkimi zmianami skórnymi są jeszcze bardziej narażone na poważne komplikacje, dotyczące całego organizmu.
Zwiększenie masy ciała, oraz zaburzenia kontroli poziomu cukru we krwi, należą niestety do powikłań leków zmniejszających stan zapalny - sterydów. Między wystąpieniem cukrzycy i otyłością, istnieje wyraźny związek. Jednak dokładając odpowiednich starań by utrzymać prawidłową masę ciała - możemy się przed nimi uchronić. Każdy stracony kilogram obniża ryzyko rozwoju cukrzycy nawet o 16%, piszą naukowcy na łamach Diabetes Care.
Nasi specjaliści z kliniki FEBUMED pomogą Ci w ułożeniu jadłospisu odpowiadającemu Twoim potrzebom. Ponadto dietetyk dokonuje pewnych modyfikacji w jadłospisie, wykluczając pokarmy nasilające chorobę. Czerwone mięsa, produkty zbożowe i mleczne, wedle dr Jerry Bagel - to tylko niektóre z nich.
Psychodermatolodzy pracujący w Centrum Dermatologicznym FEBUMED (Warszawa) to specjaliści, których zadaniem jest opieka nad osobami cierpiącymi na problemy skórne. Depresja, wedle National Psoriasis Foundation to choroba najczęściej towarzysząca łuszczycy, a jej ryzyko jest 2 razy większe, niż u osób zdrowych.
Łuszczące się zmiany skórne wiążą się z dużym poczuciem wstydu, co zdecydowanie obniża jakość życia. Widoczne zmiany powodują też, że często pacjenci z łuszczycą są odtrącani nie tylko przez znajomych, ale jak deklarują w ankietach w miejscach publicznych - na siłowni, basenie i w pracy. Jednak leki wpływające na nastrój to nie wszystko - niezbędne jest wsparcie fachowców.
Wypracowując sobie strategie walki z chorobą, a także z napotykanymi problemami, dowiesz się, jak pokonać owe trudności. Psychodermatolog pracuje również z rodzinami pacjentów dotkniętych łuszczycą ukazując im ciężar choroby dla pacjenta, i znaczenie ich akceptacji.
Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00
KONSULTACJE |
CENA |
Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych |
260 – 280 zł |
Konsultacja dermatologiczna dla dzieci |
260 – 280 zł |