Egzema - przyczyny, objawy, leczenie

Egzema jest znana także pod innymi nazwami: wyprysk bądź zapalenie skóry. Określa się tak chorobę dermatologiczną, rozpoznawaną na podstawie charakterystycznych objawów, pojawiających się na zewnętrznej warstwie skóry. Należą do nich: swędząca wysypka, rumień, nadżerki, grudki oraz pęcherzyki, które mogą się sączyć bądź ropnieć. Egzema jest znana także pod innymi nazwami: wyprysk bądź zapalenie skóry. Określa się tak chorobę dermatologiczną, rozpoznawaną na podstawie charakterystycznych objawów.

Zmiany te są często uciążliwe w codziennym życiu, ponieważ wywołują szereg dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie, suchość skóry bądź jej łuszczenie. Zaobserwować je można prawie na całej powierzchni skóry gładkiej, w tym najczęściej na łokciach, kolanach, nadgarstkach, klatce piersiowej i twarzy. Egzema jest schorzeniem, które dotyczy osób w każdym wieku.

Rodzaje egzemy

Rodzaje egzemy rozróżnia się zazwyczaj ze względu na czynniki, które warunkują jej pojawienie się. Można wskazać trzy główne rodzaje tego schorzenia, najczęściej występujące:

  • Egzema alergiczna – kiedy skóra narażona jest na oddziaływanie alergenu (np. składnik pokarmu)
  • Egzema wywołana środkami drażniącymi (np. detergenty).
  • Egzema kontaktowa – kiedy zmian skórne pojawiają się po kontakcie z substancją drażniącą lub alergiczną i mają ograniczony zasięg występowania.
  • Inne rodzaje wyprysków skórnych, to m.in.: o podłożu łojotokowym, o podłożu atopowym, na skutek ugryzienia przez owady (neurodermit), wyprysk potnicowy (na wewnętrznej stronie dłoni i stóp), egzema mikrobowa (pieniążkowata – od kształtu zmian) czy też egzema zastojowa (związana z problemami krążeniowymi).

Przyczyny wystąpienia egzemy

Przyczyny wystąpienia egzemy u każdego chorego są różne. Nie jest wada dziedziczna, choć skłonności do alergii, przejęta od rodziców może zwiększać ryzyko jest występowania. Ponadto egzema nie jest chorobą zakaźną – może mieć charakter powracający, np. na skutek ponownych kontaktów z substancją drażniącą, ale poprawnie leczona ustępuje, nie pozostawiając żadnych zmian na skórze.

Czynniki, które powodują wywołanie egzemy można podzielić na dwie grupy: wewątrzustrojowe i zewnątrzustrojowe. Do tych pierwszych zaliczyć można: ogniska bakteryjne, pasożyty jelitowe czy alergeny grzybicze. W grupie drugiej można wskazać:

  • metale (nikiel, chrom, złoto, kobalt itp.)
  • substancje chemiczne i detergenty (proszki do prania, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne w ubraniach itp.)
  • składniki pożywienia (nabiał, zboża, czosnek itp.)
  • leki (składniki antybiotyków itp.)
  • kosmetyki (olejki eteryczne, konswerwanty itp.)

Warunkiem wyleczenia egzemy i uniknięcia jej nawrotów jest rozpoznanie czynnika wywołującego i możliwe wykluczenie lub zminimalizowanie jego działania na skórę. Rozpoznanie to oparte jest głównie na wnikliwej obserwacji prowadzonej przez chorego, dokładnego wywiadu z lekarzem oraz różnorodnych testów alergicznych.

Po wystąpieniu egzemy ważne jest leczenie objawowe, mające złagodzić dolegliwości związane ze zmianami skórnymi. W tym celu wykorzystuje się różnorodne leki, maści i kremy, ordynowane przez dermatologa.

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty
w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

Infolinia czynna 7 dni w tygodniu 8:00 - 20:00

Zadzwoń >> 22 841 01 12

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

260 – 280 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

260 – 280 zł
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12