Egzema - przyczyny, objawy, leczenie

Egzema jest znana także pod innymi nazwami: wyprysk bądź zapalenie skóry. Określa się tak chorobę dermatologiczną, rozpoznawaną na podstawie charakterystycznych objawów, pojawiających się na zewnętrznej warstwie skóry. Należą do nich: swędząca wysypka, rumień, nadżerki, grudki oraz pęcherzyki, które mogą się sączyć bądź ropnieć. Egzema jest znana także pod innymi nazwami: wyprysk bądź zapalenie skóry. Określa się tak chorobę dermatologiczną, rozpoznawaną na podstawie charakterystycznych objawów.

Zmiany te są często uciążliwe w codziennym życiu, ponieważ wywołują szereg dolegliwości, takich jak swędzenie, pieczenie, suchość skóry bądź jej łuszczenie. Zaobserwować je można prawie na całej powierzchni skóry gładkiej, w tym najczęściej na łokciach, kolanach, nadgarstkach, klatce piersiowej i twarzy. Egzema jest schorzeniem, które dotyczy osób w każdym wieku.

Rodzaje egzemy

Rodzaje egzemy rozróżnia się zazwyczaj ze względu na czynniki, które warunkują jej pojawienie się. Można wskazać trzy główne rodzaje tego schorzenia, najczęściej występujące:

  • Egzema alergiczna – kiedy skóra narażona jest na oddziaływanie alergenu (np. składnik pokarmu)
  • Egzema wywołana środkami drażniącymi (np. detergenty).
  • Egzema kontaktowa – kiedy zmian skórne pojawiają się po kontakcie z substancją drażniącą lub alergiczną i mają ograniczony zasięg występowania.
  • Inne rodzaje wyprysków skórnych, to m.in.: o podłożu łojotokowym, o podłożu atopowym, na skutek ugryzienia przez owady (neurodermit), wyprysk potnicowy (na wewnętrznej stronie dłoni i stóp), egzema mikrobowa (pieniążkowata – od kształtu zmian) czy też egzema zastojowa (związana z problemami krążeniowymi).

Przyczyny wystąpienia egzemy

Przyczyny wystąpienia egzemy u każdego chorego są różne. Nie jest wada dziedziczna, choć skłonności do alergii, przejęta od rodziców może zwiększać ryzyko jest występowania. Ponadto egzema nie jest chorobą zakaźną – może mieć charakter powracający, np. na skutek ponownych kontaktów z substancją drażniącą, ale poprawnie leczona ustępuje, nie pozostawiając żadnych zmian na skórze.

Czynniki, które powodują wywołanie egzemy można podzielić na dwie grupy: wewątrzustrojowe i zewnątrzustrojowe. Do tych pierwszych zaliczyć można: ogniska bakteryjne, pasożyty jelitowe czy alergeny grzybicze. W grupie drugiej można wskazać:

  • metale (nikiel, chrom, złoto, kobalt itp.)
  • substancje chemiczne i detergenty (proszki do prania, rozpuszczalniki, tworzywa sztuczne w ubraniach itp.)
  • składniki pożywienia (nabiał, zboża, czosnek itp.)
  • leki (składniki antybiotyków itp.)
  • kosmetyki (olejki eteryczne, konswerwanty itp.)

Warunkiem wyleczenia egzemy i uniknięcia jej nawrotów jest rozpoznanie czynnika wywołującego i możliwe wykluczenie lub zminimalizowanie jego działania na skórę. Rozpoznanie to oparte jest głównie na wnikliwej obserwacji prowadzonej przez chorego, dokładnego wywiadu z lekarzem oraz różnorodnych testów alergicznych.

Po wystąpieniu egzemy ważne jest leczenie objawowe, mające złagodzić dolegliwości związane ze zmianami skórnymi. W tym celu wykorzystuje się różnorodne leki, maści i kremy, ordynowane przez dermatologa.

 

Czytaj również

 

Cennik konsultacji

KONSULTACJE

CENA

Konsultacja dermatologiczna dla dorosłych

250 zł

Konsultacja dermatologiczna dla dzieci

250 zł

 

Zadzwoń pod numer telefonu 22 841 01 12, sprawdź wolne terminy zabiegów w Centrum Dermatologicznym FEBUMED w Warszawie.

UMÓW WIZYTĘ ONLINE 
Zadzwoń i umów wizytę 22 841 01 12