USG ginekologiczne - Centrum Dermatologiczne Febumed

USG ginekologiczne

USG ginekologiczne to szybkie, bezpieczne i całkowicie bezbolesne badanie profilaktyczne wykonywane w celu diagnostyki i leczenia chorób narządu rodnego np. nowotworu jajnika czy nowotworu endometrium macicy.

Badanie umożliwia również wykrycie zmian w obrębie narządów płciowych (np. wad anatomicznych, guzów, mięśniaków i torbieli), weryfikację początków ciąży - w tym podejrzenie wystąpienia ciąży pozamacicznej, a także nieprawidłowej lokacji wkładek wewnątrzmacicznych. Zaleca się przeprowadzanie go raz do roku lub częściej według wskazań lekarza prowadzącego.

Jak wygląda USG ginekologiczne

USG ginekologiczne - wskazania, jak wygląda, dla kogoBadanie ultrasonograficzne narządów płciowych wykonywane jest metodą przezbrzuszną (przez powłokę brzucha) lub transwaginalną (przezpochwową). To ostatnie przeprowadzane jest u kobiet, które rozpoczęły współżycie. USG ginekologiczne to doskonałe badanie umożliwiające najwyższą dokładność obrazowania zmian w obrębie narządu rodnego np. wykluczenia istnienia torbieli czy guzów, ocenę szyjki macicy i jajników.

USG ginekologiczne polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy aparatu ultrasonograficznego, która dla zwiększenia komfortu pacjentki pokrywana jest jednorazową silikonową osłonką oraz żelem ułatwiającym penetrację w głąb narządów rodnych. Głowica urządzenia jest każdorazowo dezynfekowana po każdym badaniu.

Badanie ginekologiczne jest bezbolesne i nie wymaga podawania znieczulenie. Trwa od kilku do kilkunastu minut. W celach profilaktycznych wykonuje się je raz do roku - częściej, jeżeli istnieją ku temu wskazania np. podejrzenie wystąpienia zmian nowotworowych narządów płciowych.

 

Poznaj ginekologa wykonującego USG pomocniczne

 

dr n. med. Małgorzata Pisarek - ginekolog-położnik, cytologia, badania USG, posiewy i wymazy dr n. med. Małgorzata Pisarek to doświadczony ginekolog-położnik w trakcie specjalizacji z endokrynologii. Od lat zawodowo związana jest z Centrum Medycznym „Żelazna” w Warszawie. W Centrum Medycznym FEBUMED konsultuje pacjentki od 14 roku życia. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób narządu rodnego, planowaniem i prowadzeniem ciąży fizjologicznej (w tym powikłanej). Wykonuje pomocnicze ginekologiczne badania USG, cytologię, wymazy oraz posiewy.

 

Wskazania do wykonania badania

Ginekologiczne badania ultrasonograficzne przeprowadzane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzenia wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych związanych z narządami układu rozrodczego np. macicy, jajowodów czy jajników.

USG ginekologiczne wykonywane jest w kierunku diagnostyki:

 • zmian nowotworowych,
 • zespołu policystycznych jajników,
 • nieprawidłowej budowy kości, mięśni lub tkanek naczyń krwionośnych miednicy,
 • wad anatomicznych narządów płciowych,
 • ocenie grubości endometrium,
 • torbieli narządów płciowych,
 • nieprawidłowej lokalizacji wkładki wewnątrzmacicznej.

Przeprowadza się je również w przypadku objawów nieznanego pochodzenia np.

 • zaburzenia cyklu miesiączkowania,
 • bóli menstruacyjnych,
 • obfitych miesiączek,
 • niespodziewanego zaniku krwawienia miesiączkowego,
 • trudnych do lokalizacji bóle w okolicach podbrzusza,
 • problemów z zajściem w ciąże lub jej donoszeniem.

Jak się przygotować do badania i kiedy najlepiej je wykonać

Na badanie dopochwowe zgłaszamy się z opróżnionym pęcherzem moczowym celem ułatwienia przeprowadzenia diagnostyki. Choć badanie ginekologiczne można przeprowadzić w dowolnym dniu - nawet podczas miesiączkowania - u kobiet w wieku rozrodczym zaleca się wykonanie go w 5-10 dniu cyklu, już po zakończeniu okresu. U kobiet w wieku pomenopauzalnym przyjmujących hormonalną terapię zastępczą - 6-10 dni po przyjęciu ostatniej tabletki.

 

Zapraszamy codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00 - 20.00 oraz w wybrane niedziele.

 

Zadzwoń 22 841 01 12 (infolinia czynna 7 dni w tygodniu, 8:00 - 20:00)

lub

Cennik konsultacji 

    KONSULTACJE GINEKOLOGICZNE CENA    

Konsultacja ginekologiczna dla kobiet i dziewcząt powyżej 14 roku życia

270 zł