USG ginekologiczne to szybkie, bezpieczne i całkowicie bezbolesne badanie profilaktyczne wykonywane w celu diagnostyki i leczenia chorób narządu rodnego np. nowotworu jajnika czy nowotworu endometrium macicy.
Badanie umożliwia również wykrycie zmian w obrębie narządów płciowych (np. wad anatomicznych, guzów, mięśniaków i torbieli), weryfikację początków ciąży - w tym podejrzenie wystąpienia ciąży pozamacicznej, a także nieprawidłowej lokacji wkładek wewnątrzmacicznych. Zaleca się przeprowadzanie go raz do roku lub częściej według wskazań lekarza prowadzącego.
Badanie ultrasonograficzne narządów płciowych wykonywane jest metodą przezbrzuszną (przez powłokę brzucha) lub transwaginalną (przezpochwową). To ostatnie przeprowadzane jest u kobiet, które rozpoczęły współżycie. USG ginekologiczne to doskonałe badanie umożliwiające najwyższą dokładność obrazowania zmian w obrębie narządu rodnego np. wykluczenia istnienia torbieli czy guzów, ocenę szyjki macicy i jajników.
USG ginekologiczne polega na wprowadzeniu do pochwy głowicy aparatu ultrasonograficznego, która dla zwiększenia komfortu pacjentki pokrywana jest jednorazową silikonową osłonką oraz żelem ułatwiającym penetrację w głąb narządów rodnych. Głowica urządzenia jest każdorazowo dezynfekowana po każdym badaniu.
Badanie ginekologiczne jest bezbolesne i nie wymaga podawania znieczulenie. Trwa od kilku do kilkunastu minut. W celach profilaktycznych wykonuje się je raz do roku - częściej, jeżeli istnieją ku temu wskazania np. podejrzenie wystąpienia zmian nowotworowych narządów płciowych.
![]() |
dr n. med. Małgorzata Pisarek to doświadczony ginekolog-położnik w trakcie specjalizacji z endokrynologii. Od lat zawodowo związana jest z Centrum Medycznym „Żelazna” w Warszawie. W Centrum Medycznym FEBUMED konsultuje pacjentki od 14 roku życia. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób narządu rodnego, planowaniem i prowadzeniem ciąży fizjologicznej (w tym powikłanej). Wykonuje pomocnicze ginekologiczne badania USG, cytologię, wymazy oraz posiewy. |
Ginekologiczne badania ultrasonograficzne przeprowadzane są w celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzenia wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych związanych z narządami układu rozrodczego np. macicy, jajowodów czy jajników.
USG ginekologiczne wykonywane jest w kierunku diagnostyki:
Przeprowadza się je również w przypadku objawów nieznanego pochodzenia np.
Na badanie dopochwowe zgłaszamy się z opróżnionym pęcherzem moczowym celem ułatwienia przeprowadzenia diagnostyki. Choć badanie ginekologiczne można przeprowadzić w dowolnym dniu - nawet podczas miesiączkowania - u kobiet w wieku rozrodczym zaleca się wykonanie go w 5-10 dniu cyklu, już po zakończeniu okresu. U kobiet w wieku pomenopauzalnym przyjmujących hormonalną terapię zastępczą - 6-10 dni po przyjęciu ostatniej tabletki.
Zadzwoń 22 841 01 12 (pn-pt 7:30-20, sb 8:00-19:00)
lub
KONSULTACJE GINEKOLOGICZNE | CENA |
Konsultacja ginekologiczna dla kobiet i dziewcząt powyżej 14 roku życia |
270 zł |